20 maddede Kaypakkaya Kemalizm’i niye eleştirdi?

Ahmet Kaya albümlerinde gizli kalmış 12 şair

“Biz ekmek istiyoruz! Ama gül de istiyoruz!”

20 şiiriyle Ülkü Tamer

Ankaralı zama doymuyor: En pahalı sudan sonra en pahalı ulaşım

Yaşam 3 Şubat, 13:49'de eklendi

Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu yeni toplu taşıma ücretlerini duyurdu.

 

Ankara‘da toplu taşıma ücretleri yeniden belirlendi. Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nca belirlenen yeni toplu taşıma ücretlerinde EGO otobüsleri, metro ve Ankaray’da tam biniş 2.35 TL, indirimli biniş ise 1.75 olarak belirlendi. Bu ulaşım araçlarındaki transfer (aktarım) ücretlerinin de 0.80 kuruş olmasına karar verildi. UKOME tarafından belirlenen yeni tarifelere göre özel halk otobüslerinde (ÖTA, ÖHO) ise tam biniş ücreti 2.55 TL’ye, indirimli biniş ücreti 1.75 TL’ye yükseltildi. Kısa mesafe minibüs seferleri ücreti 2.55 TL’ye, uzun mesafe minibüs seferleri ücreti ise 2.90 TL’ye yükseltildi.

 

EN PAHALI SUDAN SONRA EN PAHALI ULAŞIM

15 Aralık’ta Ankara’da suya yapılan yüzde 10,11 zamla Başkent, Türkiye’de en pahalı su kullanan kent olurken, Şubat ayında ulaşıma yapılan yüzde 17’lik zam ile de Türkiye’de kilometre bazında en pahalı ulaşım rekorunu da elinde bulunduran kent oldu.

Belediyenin açıklamasında zamma gerekçe olarak ‘işletim maliyetlerinde meydana gelen artışlar’ gösterilerek şöyle denildi:

 

BELEDİYE ZAMLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Belediyenin yaptığı açıklama da şu bilgilere yer verildi:

“Ankara’da toplu taşıma ücretlerinde 1 Eylül 2011 tarihinden bu yana geçen 5 yıllık sürede sadece bir kez tarife değişikliği yapılmış, bu da 19 ay önce tam yolcuda 0,25 kuruş, indirimli yolcu ücretinde ise 0,20 kuruş olarak gerçekleşmiştir. Bunun dışında herhangi bir artış yapılmadan hizmet sürdürülmeye çalışılmıştır. Kamu hizmeti olarak görülen ve kar amacı güdülmeyen toplu ulaşım hizmetinde, yatırım maliyetleri ile işletme maliyetlerindeki artışlar, sürdürülebilir bir toplu taşıma hizmetinin sunulması noktasında tarife değişikliği yapılmasını kaçınılmaz kılmıştır.”

Haber ve fotoğraf: Kadir Gürhan

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: , , ,