karabuk haber

İlk kadın psikanalist Lou Andreas-Salomé

Ricardo Bofill, çimento fabrikasından büyülü bir ev yaptı

Tereddüt, erkek egemenliğinin kayalarına vuran dalgalar!

7 yaşında Google’a iş başvurusunda bulundu

Mimarlar Odası: ‘Acele kamulaştırma’ ile Sur’da sadece kültürel miras değil yaşanmışlıkta katlediliyor

Yaşam 30 Mart 2016

Ankara Mimarlar Odası, Sur’da yaşanan savaştan sonra AKP ve TOKİ eliyle başlatılan ‘Acele kamulaştırma’ projesi üzerine bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında konuşan Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Türkiye’de acele kamulaştırmanın 1978’den beri başladığını belirtti. 1978’den 2002’ye kadar 14 tane acele kamulaştırma yapıldığını söyleyen Candan, “AKP iktidarıyla birlikte 2002’den 2016’ya kadar 200 bin defa acele kamulaştırma yapıldı. Mezopotamya’nın ve Türkiye’nin önemli bir tarihi kenti olan Diyarbakır Sur’da da acele bir kamulaştırma yapılıyor” dedi.

“Sur, Sulu küle ve Ulus Tarihi Kent benzerliği”

Türkiye ölçeğinde üç alanın acele kamulaştırma konusunda benzerlik gösterdiğini belirten Candan, “Sur, Sulu kule ve Ulus Tarihi Kent teknik olarak birbirine çok yakındır. Sur’da 600’e yakın tescilli yapı bulunuyor. Bu yapılar Mitaniler döneminden başlayıp, günümüze kadar geliyor. Bu tarihi ve kültürel yapılar hiçbir şekilde yok edilemez” şeklinde konuştu.

“Yaşanan tahribata ve el koymaya karşı her kesimi ses çıkarmaya davet ediyoruz”

Diyarbakır Sur’da yaşanan insanlık dramı üzerinden rant devşirmenin hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini kaydeden Candan, “Burada yaşanan tahribata ve el koymaya karşı hep birlikte ses çıkarmamız gerekir. Biz mimarlar olarak bu duruma ses çıkaracağız. Bu duruma bugün ses çıkarmayacaksak ne zaman çıkaracağız. Ezan ve çan seslerinin karıştığı, Kardeşlik tohumlarının ekildiği bir kentten ve topraktan bahsediyoruz. Biz buradan herkesi Diyarbakır Sur’da başlatılan acele kamulaştırma projesine karşı ses çıkarmaya ve Sur’u sahiplenmeye davet ediyoruz. Yok edilmek istenen sadece kültürel miras değil, yaşanmışlıkta katlediliyor. Bu sorun Diyarbakır şubemize bırakılmayacak kadar önemlidir. Ne gerekiyorsa hepsini yapacağız” diye konuştu.

(Press HABER/Haber ve FOTO-Kadir GÜRHAN)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.