8.5 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 15, 2020

Şubat Avrupa’da ‘Karnavallar’ zamanıdır!

Şubat Avrupa’da karnavalların zamanıdır. Venedik, Nice, Köln, Düsseldorf ve Santa Cruz de Tenerife – tüm bu yerler kışa veda edip artık bahara rengarenk kostümleri,...

Bunlara bakmalısınız

Gabriel García Márquez Nobel Konuşması: Latin Amerika’nın Yalnızlığı

Gabriel García Márquez'in Nobel Konuşmasında okuduğu Latin Amerika'nın Yalnızlığı adlı metini sizlerle paylaşıyoruz.Antonio Pigafetta, Macellan’ın dünya çevresinde yaptığı ilk seyahate katılan Floransa’lı denizci, Amerika’nın...

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

Özdemir Asaf’ın enleri, ilkleri bilinmeyenleri!

Özdemir Asaf şiirleri, hayatı ve hikayeleriyle şiirimizin en nadide şairlerinden biridir. Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının en önemli isimlerinden Özdemir Asaf'ın şiirleri dışında başına gelmiş bilinmeyen...

0,79 Faiz Oranı ile Konut Kredisi Veren Bankalar (Faiz Hesaplama)

Konut kredisi faiz oranları, 2018 yılında ve 2019 yılının başlarında oldukça yüksekti. Öyle ki insanlar, aldıkları kredinin iki katı kadar faiz ödediği için konut kredisi almaktan çekiniyorlardı. Ancak 2019 yılının sonlarına doğru yapılan faiz indirimleri ile kontu kredisi piyasası biraz daha hareketlendi. Bankalar, konut kredilerini 0,98 faiz oranına kadar indirmişlerdi. 2020 yılının başlarında ise devletten yeni bir hamle daha geldi ve konut kredisi faiz oranlarında yeni bir indirim daha yapıldı. Vatandaşlar artık 0,79 faiz oranı ile konut kredisi alabilecek ve uygun ödeme koşullarında ev sahibi olabilecek. İşte 0,79 faiz oranı ile konut kredisi veren bankalar ve kredi özellikleri…

0,79 faiz oranı ile konut kredisi veren bankalar hangileridir?

Devletin faiz indirimine, ilk olarak kamu bankaları katıldı. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından yapılan faiz indiriminden sonra konut kredisi faizleri 079’a çekildi. Bu bankaların kredilerinin özelliklerini ve detaylarını açıklayalım;

Ziraat Bankası 0,79 faiz oranı ile firma katkı paylı konut kredisi;

Ziraat bankası, devlet destekli bir bankadır ev uzun yıllardır inşaat yani konut sektörüne, vermiş olduğu uygun konut kredileri ile destek vermektedir. Ziraat Bankasından, kredi notu düşük olan kişiler bile konut kredisi alabilmekte ve ev sahibi olabilmektedir. Bu banka, yeniliklerine bir yenisini daha ekleyerek hem inşaat sektöründe hizmet veren firmalar hem de ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için yeni bir kampanya başlatmıştır. Bu kampanya kapsamında anlaşmalı olunan firmalardan alınacak olan konut kredileri için indirimli faiz oranı olan 0,79 uygulanacaktır. Ziraat Bankası ile anlaşmalı olan kurumların listesine https://www.ziraatbank.com.tr/tr/kampanyalar/anlasma-saglanan-firmalar adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu kurumlardan herhangi birinden ev sahibi olmak istiyorsanız, başvurularınızı Ziraat Bankası şubelerinden birine yapmanız gerekir. Yapılan bu kampanya kapsamında anlaşmalı olan kurumlardan herhangi birinden ev satın almak istediğinizde, konut kredinizi 180 aya varan vadelerle ve 0,79 faiz oranı ile alabileceksiniz.

Bu kampanya kapsamında faiz hesaplama yapılacak olursa, 500.000 liralık bir konut kredisi için 120 ay vade belirleseniz kredi faiz oranınız %0,79 olur. Bu krediden, kredi tutarının binde beşi kadar hayat sigortası masrafı alınır. Bütün bunlarla birlikte kredinizin yıllık toplam maliyet oranı %10,0701 olur.

İş Bankası 078 faiz oranı ile konut kredisi kampanyası;

Türkiye ekonomisine uzun yıllardır katkı sağlayan ve halen bir kısmı devletin elinde olan İş Bankası da konut kredisi faiz oranlarını indiren bankalardan biridir. Ziraat Bankasında olduğu gibi bu banka da anlaşmalı olan inşaat firmalarından alınacak olan evler için konut kredisi faiz oranlarını %0,78’e indirmiştir.

Anlaşmalı olan konut projelerinden ev almak isteyen kişiler, İş Bankasına başvuru yaparak 120 ay vade ve %0,78 faiz oranı avantajlarından faydalanabilecekler. Bu kampanya, 600 bin liraya kadar olan yeni konut kredisi kullanımlarında geçerli olacaktır.

Bu bankadan 100.000 lira tutarında konut kredisi aldığınızda faiz hesaplama tablosu aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Kredi için 60 ay vade belirlerseniz %0,78 faiz oranı için aylık olarak ödeyeceğiniz taksit tutarı 2.093,35 lira olacaktır. Bu krediden 500 lira dosya masrafı, 975 lira ekspertiz ücreti ve 147,5 lira ipotek ücreti alınır. Bu kredi için toplam ödeyeceğiniz tutar 125.601,00 lira olur. Bu kredinin yıllık toplam maliyet oranı da %10,54 olacaktır.
 • Kredi için 120 ay vade belirlerseniz de %0,78 faiz oranı için aylık olarak ödeyeceğiniz taksit tutarı 1.286,32 lira olur. Bu krediden 500 lira dosya masrafı, 147,5 lira ipotek masrafı ve 975 lira ekspertiz ücreti alınır. Krediye geri ödeyeceğiniz toplam tutar 154.358,40 lira olurken, bu kredinin yıllık toplam maliyet oranı da %10,19 olacaktır.

İş Bankası tarafından sunulan bu krediyi, tüm Türkiye’deki anlaşmalı olan firmalardan alabilirsiniz. Anlaşmalı olan firmaların listesine ve projelerine https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/krediler/ev-kredisi/anlasmali-konut-projeleri/Sayfalar/anlasmali-konut-projeleri.aspx adresinden ulaşabilirsiniz. Anlaşmalı olan firmaların bulunduğu illerdeki İş Bankası şubelerine giderek kredi başvurunuz gerçekleştirebilirsiniz.
İş Bankası %0,78 faiz oranlı konut kredisine online başvuru yapılır mı?

İş Bankası tarafından verilen %0,78 faiz oranlı konut kredisi başvurusu için banka şubelerinde haricinde online bankacılığı da kullanabilirsiniz. Online olarak başvuru yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır;

 • İlk adım olarak yurda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayın.
 • Ana sayfada yer alan “Ev Kredisine Başvur” kısmına tıklayın. Karşınıza yeni bir ekran açılacaktır.
 • Açılan ekranda yer alan kimlik numarası, cep telefonu ve ekrandaki güvenlik kodu bilgilerinizi eksiksiz olarak girin.
 • Başvurunuz hemen ön incelemeye alınacak ve krediye uygun olup olmadığınız değerlendirilecektir. Başvurunuzun cevabı ise hemen cep telefonunuza gönderilir. Kredinizin onaylanması durumunda işleminize devam edebilirsiniz.
 • İkinci adımda ekspertiz bilgileri yer alır. İstenen bilgileri yine doğru şekilde girdiğinizde ve ekspertiz ücretini yatırdığınızda, alacağınız eve eksper yollanır. Eksper raporunun sisteme girilmesi ile birlikte onaylamanız istenir.
 • Onay ekranında, size verilecek olan kredi tutarı ile ilgili bilgiler yer alır. Alacağınız kredi için onay verdikten sonra son aşamaya geçersiniz.
 • Son aşamada tapu bilgileri yer alır. Tapu dairelerinden randevu alınır ve bu ekranda size bildirilir. Randevu saatinde bir banka temsilcisi de gelerek gerekli evrakları imzalattıktan ve evinize ipotek koyduktan sonra işlemeleriniz tamamlanır. Krediniz, evi alacağınız müteahhit firmanın hesabına aktarılır ve artık ev sahibi olursunuz.

Halkbank %0,79 faiz oranı ile firma katkı paylı konut kredisi;

Halkbank da gayrimenkul piyasasına verdiği destek ile gündemde olan bankalardan biridir. Yine, diğer iki bankada olduğu gibi anlaşmalı olan firmalardan alınacak olan evler için hem 180 ay vade imkânı hem de %079 faiz oranı sunmaktadır. Üstelik alacağınız konut kredisi taksitlerini esnek ödeme planları ile ödeyebilirsiniz.

Halkbank tarafından anlaşma sağlanan firmaların listesine https://www.halkbank.com.tr/19591-firma_katki_payli_konut adresinden ulaşabilirsiniz. Hemen hemen her ilde bulunan bu firmalardan alacağınız sıfır yani birinci el evler için konut kredisi kullanabilirsiniz. Bu konut kredisi, yapımı tamamlanmış olan ya da henüz yapılmakta olan, sıfır evler için verilmektedir.

Halkbank aracılığı ile bu avantajlı konut kredisini 100.000 lira olarak kullanmak isterseniz, kredinin vadesi en fazla 120 ay olacaktır. Bu kredinin aylık faiz oranı %0,79’dur. Kredinizden, kredi tutarının %0,05’i kadar dosya masrafı alınır. Bu kredinin yıllık toplam maliyet oranı ise %10,2826 olur.

%0,79 faiz oranlı konut kredisi özellikleri nelerdir?

%0,79 faiz oranlı konut kredisi alacaksanız, öncelikle bu kredinin hangi koşullar altında verildiğini bilmeniz gerekir. Bu kredi için gerekli olan ve bankalar tarafından ortak istenen koşullar aşağıdaki gibidir;

 • Bu avantajlı konut kredisini alabilmek için bankaların anlaşmalı oldukları firmaları tercih etmeniz gerekir. Yukarıda saymış olduğumuz 3 bankanın da farklı illerde, farklı firmalar ile anlaşması bulunmaktadır. Hangi ilde hangi firmadan alım yapacağınıza karar vererek, konut kredisi başvurusu yapmanız gerekir.
 • Bu kredi, yapımı henüz tamamlanmamış olan ya da tamamlanmış olan evler için verilmektedir. Kredinizin verilmesinin en önemli şartı ise alınacak evin ikinci el olmaması, yani sıfır olmasıdır.
 • Bu konut kredileri gerçek kişiler için verilmektedir.
 • Kredi başvurusunda bulunacak kişilerin evraklarını ve belgelerini, bankaya eksiksiz olarak teslim etmesi gerekir.
 • Bu kredilerden ekspertiz ücreti, dosya masrafı ve ipotek ücreti alınır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Zygmunt Bauman: Sosyal medya çok kullanışlı ve keyifli bir tuzak

Zygmunt Bauman yakınlarda 90. doğum gününü kutladı ve Leeds’deki evinden İspanya’nın kuzeyindeki Burgos’taki bir etkinliğe gitmek için iki kez uçağa bindi. Söyleşiye başlarken yorgun...

Son haberler

Yazarlar ile yayınevlerini buluşturan uygulama: E-debiyat

Yeni nesil yazarlar için dijital yayın alanı sunan ve yayımlanan kitaplar ile yayınevlerini uygulama içerisinde buluşturan E-debiyat, uygulama pazarındaki yayın hayatına Google Play ile...

Çeyrek altın 647 lira oldu

Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 398,40 lira oldu. İstanbul Kapalıçarşı’da 398,20 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 398,40 liradan,...

DüğünBuketi, sektördeki iki rakibi DüğünYardımcısı ve Çeyiz Listem’i satın aldı

Evlenen her 3 çiften 1’nin düğün mekanı ve firma seçimine aracılık yapan ve geçtiğimiz yılın sonuna doğru yatırımını paylaştığımız DüğünBuketi.com, doğrudan aldığımız bilgilere göre...

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları açıklandı

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırmasına göre 2019 yılının zirvesinde, 87 milyar 949 milyon TL’lik üretimden satışları...

Dunya Borsaları:  “Aşı yolda” gazı yatırımcıyı kesmedi

  Global borsalarda spot fiyatların oynaklığın hızla yükselerek trend değişimi olasılığına işaret ediyor. ”Resmi” kaygı endeksi VIX dün Wall Street seansında %4.5 primle 32’ye...