Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

1 milyon hayvan ve bitki türü insanlar yüzünden tehdit altında

Bilim 6 Mayıs, 19:30'de eklendi


1 milyon hayvan ve nebat türü insanoğlu yüzünden tehdit altında

Birleşmiş Milletler raporu, 1 milyon hayvan ve nebat türünün insanoğlu yüzünden yok olma tehlikesi altında bulunduğunu ortaya koydu. Rapor, insanların toplumları destekleyen ve var eden ekosistemleri iyi mi tahrip ettiğini, dayandırdığı 15 bin referansla açığa çıkarıyor.


DUVAR- Birleşmiş Milletler, dünya üstünde bir milyon hayvan ve nebat türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu ortaya koyan bir rapor yayımladı. Rapor, insanoğlunun tabiat üstündeki, karada, denizde ve gökyüzündeki yıkıcı tesirini ortaya koyuyor.

Rapor son elli senelik süreç süresince tabiat ananın asla görülmemiş bir hızla yok bulunduğunu, insanlığın yiyeceğe ve enerjiye olan ihtiyacımız geçmişe gore fazlaca daha çok arttığını iddia ediyor. Bitkileri dölleyen arılardan, su baskınlarını önleyen ormanlara rapor insanların toplumları destekleyen ve var eden ekosistemleri iyi mi tahrip ettiğini ortaya koyuyor. Çalışmanın ortaya koyduğu bulgulara gore bu süreç durdurulabilir, sadece insanların doğayla olan ilişkisinin her yönüyle tekrardan düzenlemesi gerekiyor.

1800 sayfadan oluşan ve 15 bin referans materyale dayanan 3 senelik emek harcama, biyoçeşitlilik ve ekosistemler üstüne emek harcamalar yürüten IPBES tarafınca derlendi. Bugün Paris’teki bir görüşmede gösterilen raporun 40 sayfalık özet kısmı ‘politikacılar için özet’ başlığını taşıyor ve insanların kim bilir tek evlerinde iyi mi davrandığını ortaya koyan en büyük suçlamayı içeriyor.

Rapor dünyanın tarih süresince insanların davranışından acı çekmiş olduğu, son 50 senelik süre süresince ise yaraların derinleştiği ifade ediliyor.

BİR MİLYON TÜR TEHLİKE ALTINDA 

Artan nüfus oranı doğaya verilen tahribatı arttırdı. 1970’den beri dünya nüfusu iki kat arttı. 1980-2000 arası 100 milyon hektar tropik orman yok edildi. Sulak alanlardaki  1700’lerde bulunanın yalnız yüzde 13’ü 2000’li yıllarda varlığını korudu.

Çağdaş yaşamın hızlandırdığı insan aktivitesi fazlaca sayıda türü öldürüyor ve hayvanların ve bitkilerin yüzde 25’i ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Rapor ortalama 1 milyon türün neslinin tükenme tehlikesi bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu oran son on milyon yıl süresince ortalamanın yüzlerce kat fazlası anlamına geliyor. (DIŞ HABERLER)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.