27.4 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 18, 2021

1 yıldır hayatta kalma eğitimi alan üç yavru ayı doğaya bırakıldı
[ad_1]

Bulgaristan’da geçen yıl bulunan 3 yavru ayıya, özgür yaşamda hayatta kalma eğitimi verildikten sonrasında, ayılar naturel yaşama bırakıldı.

Bulgaristan’da geçen yıl Rodop Dağları’nda bir baraj yakınında terk edilmiş 3 yavru ayı bulunmuş oldu. Bulunduklarında 3 aylık oldukları tahmin edilen ve Radostina, Mitko ve Yonas isminde olan yavru ayılar Çevre ve Sular Bakanlığı ile Dört Pati Hayvanları Koruma Vakfı tarafınca koruma altına alındı.

Bulgaristan’da bir ay kadar bakılan 3 yavru ayı sonrasında Yunanistan’da özgür yaşamda hayatta kalma eğitimi almak suretiyle Yunanistan’daki Arkturos merkezine gönderildi. Uzmanların, merkezde bir yıl özgür yaşama uyarlama eğitimi verdikleri ayıların, naturel yaşama bırakılmaları için lüzumlu yaşa eriştiklerine sonucu vermesi üstüne yavru ayılar, getirildikleri Bulgaristan’da Balkan SİT Tabiat Park alanında doğaya bırakıldı.Dört Pati Hayvanları Koruma Vakfı sözcüsü Yavor Geçev, küçük ayıların özgürlüğü yolunda fazlaca çalıştıklarını belirterek, “Radostina, Mitko ve Yonas’ın kurtarılması ve doğaya özgür bırakılması yönünden bir yıldan beri fazlaca çaba gösterdik. Kafeslerini açtığımızda onlar koşmaya başladı, hayatta kalmaya başaracaklarını biliyoruz. Onların yeri tabiat. Doğaya bırakıldıkları yer onlar için fazlaca uygun. Orman var, su var, yiyecek bulmakta zorlanmayacaklar, ek olarak burada yırtıcı hayvan da yok. Bu misyon başarı göstermiş olur. Doğada yaşamaya ayak uyduracaklarını umuyoruz,” dedi.

Doğaya bırakılan Radostina, Mitko ve Yonas adlı ayıların 24 saat takip edilmeleri ve gerektiğinde acil müdahale edilmeleri için boyunlarına GPS’li tasma takıldı. Ayıların yaşamı bundan sonrasında hususi çip ve GPS yardımıyla yakından izlenecek.

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,077TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler