11.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

10 yıldır değişmeyen soru: Hangi İnsan Hakları?
Bu yıl 10’uncu kez düzenlenecek olan Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, 7 Aralık’ta başlayacak. Mültecilikten kadın haklarına, iklim krizinden zorla kaybetmeye ve Türkiye’de yakın dönem yaşananlara kadar birçok başlıktan 35’e yakın filmin seyirciyle buluşacağı festival 11 Aralık’a dek sürecek.

Kanada, Hindistan, Lübnan, Mısır, Filistin, Hollanda, ABD, Avusturya, Almanya, İsveç gibi ülkelerden önemli filmlerin ve Türkiye’den geniş bir seçkiye yer veren festival kapsamında kısa ve uzun metraj film gösterimleri yapılacak. Yurtiçi ve yurtdışından yönetmenlerin de konuk olacağı festivalde söyleşi, forum, panel ve atölye çalışmaları da düzenlenecek.

Festival, İstanbul’un iki yakasındaki mekânlarda gerçekleşecek. Tamamı ücretsiz olan gösterimler Avrupa yakasında Aynalı Geçit ve Asya yakasında TAK Kadıköy’de, yan etkinlikler ise Cezayir Salonu, Altyazı Sinema Derneği, SGDD-ASAM ve Tütün Deposu’nda gerçekleşecek. Ayrıca, festival programından bir seçki de eş zamanlı olarak 7-9 Aralık’ta Batman’da, 7-11 Aralık’ta ise Diyarbakır’da olacak.

Evimiz Neresi?

Festivalin sürekli bölümlerinden Evimiz Neresi? bu yıl da geniş bir programdan oluşuyor.

Bölümde yer alan belgesellerden Matt Peterson ile Malek Rasamny imzalı “Müstesna ve Mekânlar”, yönetmenlerden Peterson’ın katılımıyla Türkiye’de ilk kez gösterilecek. Belgeselde ABD’deki rezervasyon adı verilen ‘yerli toplama kampları’ ile Lübnan’daki Filistin mülteci kamplarını paralel şekilde ele alınıyor.

Evimiz Neresi? kapsamında Nathalie Borgers imzalı “Kalanlar – Yolculuktan Sonra” Amal Ramsis’in yönetmenliğini üstlendiği “Uzak Diyarlardan Geldiniz”, Petra Lataster-Czish ile Peter Lataster’in çektiği  “Sen Benim Arkadaşımsın” ve Kıvılcım Akay’ın “Amina” belgeseli seyirciyle buluşacak.

Bu yıl Helin Çelik’in Documentarist’te FIPRESCI Ödülü’ne değer görülen belgeseli “Rüzgârın Götürdüğü” ile Rena Lusin Bitmez’in İstanbul Film Festivali’nde “en iyi belgesel” ödülünü kazanan yapıtı “Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?” de bu bölümde gösterilecek.

Türkiye Nereye?

Türkiye Nereye? başlıklı bölümde ise Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilenlerle ilgili Eylem Şen’in çektiği “Buluştuğumuz Yer: Hakikat Bahçeleri” ve Özge Astan imzalı “Tebeşir” filmleri gösterilecek.
Türkiye’de yakın dönemde yaşanmış üç katliama dair belgeseller de Türkiye Nereye? bölümünde gösterilecek. Bölümde Gül Büyükbeşe’nin “Ölüm Ne Yana Düşer Usta”, Fatih Pınar’ın iş cinayetlerini ele alan filmi “Kaza Değil Cinayet” ile Rabelle Erian’ın Türkiye’de bir gazetecinin mahkemelerle imtihanını ele alan filmi “Orta Oyunu-Aydın Engin’le Bir Yeniden Canlandırma” gibi belgeseller yer alıyor.

İki yeni bölüm: Zorla Kaybedilme ve Yok Oluş İsyanı

Festivalin bu yılına özel hazırlanan  Zorla Kaybedilme başlıklı bölümde Türkiye ve Lübnan’dan iki film var: Veysi Altay imzalı “Kuyu”  ve Ghassan Halwani imzalı “Silinmiş, Görünmezin Yükselişi”.

Ekolojik tahribat ve buna karşı direnişi ele alan belgesellerin buluştuğu Yok Oluş İsyanı başlıklı bir diğer yeni bölümde de Matthieu Rytz’in okyanusun ortasında bir ada halkının suların yükselmesi karşısında yaşadıklarını anlatan “Anote’nin Gemisi”, Gamze Terra’nın  endüstriyel tarıma karşı tohum çeşitliliğini koruma mücadelesi verenlerin hikâyesini anlatan filmi “Kökler Arasında” (Gamze Terra) ve Rüken Tekeş’in Hasankeyf’te binlerce yıllık tarihin yok edilişine tanıklık eden “Aether” filmi gösterilecek.

‘Ah, Asuman’ ve ‘Cadı Üçlemesi 13+’

Belgeseller dışında kurmaca filmlerin de yer aldığı programda Ümit Kıvanç’ın Selahattin Demirtaş’ın bir öyküsünden uyarladığı “Ah, Asuman!” filmiyle Ceylan Özgün Özçelik imzalı “Cadı Üçlemesi 13+” da söyleşiler eşliğinde gösterilecek.

Festival kapsamında “Dönemi Belgelemek: Bir Engelli Koşu-2019” ve “Ana Dilde Kültür ve Sanata Erişim Hakkı” başlıklı iki forum ve  İran’da halen devam eden süreç hakkında “İran’da Neler Oluyor?” başlıklı bir panel de düzenlenecek.

Altyazı Sinema Derneği işbirliğiyle düzenlenen Fatih Pınar ile Video Atölyesi ve SGDD-ASAM işbirliğiyle yapılan Çocuklar için Felsefe Atölyesi de festivalin yan etkinlikleri arasında yer alıyor.

Festival hakkında daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,300BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler