12-13 Ağustos gecesi göktaşı yağmuru görülecek: Saatte 80 tane görmek mümkün

0


Gökyüzünde görsel şölen yaratan göktaşı yağmuru, 12-13 Ağustos gecesi çıplak gözle görülebilecek. Şehir ışıklarından uzak, açık havada gece boyunca bir saatte yaklaşık 80 göktaşı görmek mümkün olacak.

Fotoğraf: Reuters (Temsili)

DHA’nın haberine göre halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak da bilinen göktaşı yağmuru hakkında konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı şunları söyledi: “Perseid Göktaşı yağmuru her yıl yaklaşık olarak 23 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşir. Maksimum meteor yağmuru ise 12 ve 13 Ağustos geceleri olur. Bu kalıntıların kaynağı olan Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı 133 yıllık bir döneme sahiptir. İlk kez 1992 yılında gözlenmiştir ve bir sonraki geçişini 2126 yılında yapacaktır.”

Gölbaşı saatte 60-80 arası göktaşının görülebileceğini ifade etti ve gözlem sırasında kuzeydoğu yönünde bakılmasının görüşü kolaylaştıracağını söyledi.

Araştırma merkezi müdürü, göktaşı yağmurunu izlemek için herhangi bir alete gerek olmadığını ekleyerek “Işık kirliliğinin olmadığı her yerden izlenebilir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here