Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

16 Kürt köyü IŞİD’in elinde!

Dünyadan, Tüm Haberler 18 Eylül, 13:26'de eklendi

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırına yakın konumdaki Kobani bölgesinde 16 Kürt köyü IŞİD’in eline geçti. IŞİD’in ağır silahlarla üç koldan saldırdığı bölgede çatışmalar devam ediyor.

 

IŞİD üyeleri, Suriye’nin kuzeyindeki Kobani bölgesine ağır silahlarla saldırdı
Al Jazeera’ye konuşan Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo IŞİD’in Kobani’nin doğu, güney ve batısından saldırıya geçtiğini söyledi. Kurdo, IŞİD’in elinde en az 20 tank, havan topları ve ağır silahlar bulunduğunu anlattı.

Doğuda Tezkeniye, Havalet, Kabarnek, Coran, Zerzori, Ebu Hayye, Bender Han, Bir Arab, batıda ise Talik ve Zerk köylerinin IŞİD’in eline geçtiğini kaydeden Kurdo, çatışmaların hâlâ devam ettiğini ve IŞİD güçlerinin çok sayıda kayıp verdiğini aktardı.

Kurdo ayrıca, IŞİD güçlerinin Kobani’de Selibikran köyünü merkez olarak kullandıklarını dile getirdi.
Kürt örgütlerden yardım çağrısı

Reuters haber ajansının PYD kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri Kobani bölgesinde bulunan 16 köyü ele geçirdi.
PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin bölgedeki komutanlarından Öcalan İso, IŞİD üyelerinin tanklar ve ağır silahlarla bölgeye saldırdığını söyledi.
Iso, diğer Kürt örgütlerini de IŞİD ile savaşmak için yardıma çağırdı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin kurucusu Rami Abdulrahman da, saldırıların çarşamba günü başladığını ve köylerin IŞİD’in eline geçtiğini belirtti.
PYD özerklik ilan etmişti

Suriye’nin kuzeyindeki tek silahlı gruba sahip olan PYD; Cizire, Kobani, Afrin bölgelerinde Ocak ayında özerklik ilan etmişti. Diğer Kürt grupları ve Suriye muhalefetinin çatı örgütü SMDK bu özerkliği tanımıyor.

Özerklik, Türkiye’nin PYD’nin muhatap alınabilmesi için öne sürdüğü ‘emrivakilerden kaçınma’ şartına rağmen ilan edildi. Türkiye’nin diğer iki şartı ise PYD’nin rejimle işbirliği yapmaması ve SMDK’ya katılması.
Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.