escort kuşadası

33.3 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 2, 2021

19 kurumdan nesli tehlike altında olan kuşlar için ortak çağrı: Kuşlar yaşasın!
[ad_1]

19 kurum, nesli küresel ölçekte çekince altında olan kuşların avlanmasını engellemek için bir araya geldi. Her yıl ava açılacak canlı türlerini belirleyen Merkez Av Komisyonu’nun bu seneki toplantısı öncesinde ortak bir bildiri metni hazırlayan kurumlar, nesli küresel ölçekte çekince altında olan kuş türlerinin avının tamamen yasaklanması için imza kampanyası başlattı.

Her yıl mayıs ayında toplanan Merkez Av Komisyonu, yıl içinde ava açılacak canlı türlerini ve alanları belirliyor. Görevlerinden biri korunacak türleri belirlemek olan komisyon, geçtiğimiz yıllarda nesli küresel ölçekte çekince altındaki kuş türleri olan ‘üveyik’ ve ‘elmabaş patka’ avını özgür bıraktı. Mahalli, ulusal ve internasyonal ölçekte emekler yürüten 19 kurum tarafınca gösterilen ortak bildiride, mayıs ayında yapılacak olan Merkez Av Komisyonu toplantısında bu iki türün avının tamamen yasaklanmasını talep etti.

Dünya Doğayı ve Organik Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) emek harcamaları, tüm dünyadaki kuş türlerinin ortalama yüzde 13’ünün küresel ölçekte yok olma tehlikesinde bulunduğunu gösteriyor. Kuşların büyük bir hızla yok oluşunun sebeplerinin başlangıcında ise organik yaşam ortamlarının yok edilmesi ve avcılık geliyor. Bilim adamları ve Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife) yapmış olduğu emekler, Akdeniz Havzası’nda her yıl 12 ila 38 milyon kuşun avlandığını ortaya koyuyor. Üstelik bu kuşların birçoğu göç yolculukları esnasında avlanıyor.

Nesli çekince altında olanlar vuruluyor

Ülkede yaşayan nesli küresel ölçekte çekince altındaki kuş türlerinden üveyik ve elmabaş patka, hâlâ avına izin verilen türler içinde bulunuyor.

Kurumların ortak talebi; nesli küresel ölçekte yok olma tehlikesinde olan üveyik, elmabaş patkanı koruma altındaki türler listesine eklenmesi, nesli küresel ölçekte çekince altında olan türlerin ise avının tamamen yasaklanması.

Nesli çekince altındaki kuşların vurulmaması için bildiri yayımlayan 19 kurum ise şöyleki:

AKFOD, Alakır Nehri Kardeşliği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Cahide Derneği, Tabiat Derneği, Doğaya Dönüş Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, HAYTAP, Hayvanlar İçin Projeler Derneği (HİPDER), Kırklareli Şehir Konseyi Çevre Meclisi, Kızılkaya Yenidünya Derneği, KİHAYKO, Şimal Ormanları Savunması, MAGMA Dergisi, Orhanlı Köyü Kültür Tabiat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Orman Melekleri, Simurg Kuş Yuvası Derneği, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), TTKD, WWF-Türkiye.

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler