“19. Yüzyıl’da İzmir’de Sosyal Yaşam” konferansı

0


İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Şehir Arşivi ve Müzesi’nde düzenlenen “Şehir Söyleşileri”ne bu ay konuk olarak Prof. Dr. Çınar Atay katılacak. 25 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de gerçekleşecek söyleşinin mevzusu ise “19. Yüzyıl’da İzmir’de Toplumsal Yaşam”.

İzmir’in tarihsel ve kültürel birikimini ortaya koyan mühim çalışmaların yapıldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Şehir Arşivi ve Müzesi (APİKAM), “Şehir Söyleşileri” serisine devam ediyor. Şehir Söyleşileri’nde Nisan ayının konuğu Dr. Çınar Atay olacak.

Atay, 25 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de
başlamış olacak söyleşide katılımcılara, İzmir’in 19. Yüzyıl’daki fazlaca kültürlü toplumsal
dokusunu anlatacak. Kentteki kültürel zenginliğe, fazlaca renkliliğe ve fazlaca
sesliliğe vurgu yapılacak söyleşi, APİKAM’daki Şehir Arşivi ve Müzeler Şube
Müdürlüğü Salonu’nda gerçekleştirilecek.

DUAYEN İSİM PROF. DR. ÇINAR ATAY

Orta öğrenimini St. Joseph ve İzmir Mustafa Kemal Atatürk Lisesi’nde tamamlayan Prof. Dr. Çınar Atay, yüksek öğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Paris I Pantheon Sorbonne’da Kent ve Bölge Planlama mevzusunda yapmış oldu. Üniversitedeki bilimsel niteliği olan hayatına 1975 senesinde süregelen Atay; yazdığı “Kapanan Kapılar: İzmir Hanları”, “İzmir Rıhtımında Tecim, Kordon Uzunlukta Yaşam, 1610-1940”, “İzmir Bindokuzyüz”, “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e İzmir Planları”, “Tarih İçinde İzmir”, “19. Yüzyıl İzmir Fotoğrafları”, “İzmir’in İzmir’i” adlı kitaplarla şehir kültürü ve evveliyatına ışık tuttu.

Prof. Dr. Çınar Atay

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here