8.5 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 29, 2020

Koalisyon hükümetlerle yönetilen 14 ülke

Türkiye siyaseti 7 Haziran seçimleriyle birlikte yeni bir sürece girdi ve 2002'den beri tek parti olarak iktidarda bulunan Ak Parti iktidarı son buldu. Seçim...

Bunlara bakmalısınız

Çocuğunuzu ‘cinsel istismardan’ korumak için ‘İç Çamaşırı Kuralı’nı öğretin

Beş çocuktan biri cinsel şiddete, cinsel istismara maruz kalıyor. Çocuğunuzun böyle bir durumla karşılaşmaması için ona İç Çamaşırı Kuralı'nı öğretebilirsiniz. İç Çamaşırı Kuralı, Avrupa Konseyi'nin...

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Yapay Zeka: Dost Mu, Düşman Mı?

Londra'daki Kraliyet Cemiyeti'nde sıradan bir Haziran'ın bir Cumartesi sabahı. Bilgisayar bilimcileri, halk arasında ünlü isimler ve gazeteciler, onlarca yıldır süregelen bir mücadeleye tanıklık etmek...

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Gabriel García Márquez Nobel Konuşması: Latin Amerika’nın Yalnızlığı

Gabriel García Márquez'in Nobel Konuşmasında okuduğu Latin Amerika'nın Yalnızlığı adlı metini sizlerle paylaşıyoruz.Antonio Pigafetta, Macellan’ın dünya çevresinde yaptığı ilk seyahate katılan Floransa’lı denizci, Amerika’nın...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

2020’deki “çifte siyah kuğu” gelişmekte olan ülkelerde daralma rekoru kırdıracak fakat fırsatlar belirmekte  

Hisse senedi piyasalarındaki sert düşüş, yatırımcıların on yıllardır en ucuz değerlerden bazıları ile tanışmasına sahne olmakta. Ancak asıl darbe başka yerde. Sene başından bu yana petrol fiyatlarının çöküşü ve koronavirüs pandemisi olarak şekillenen “çifte siyah kuğu” olayları, gelişmekte olan piyasa GSYİH’sındaki ilk toplam daralmanın gerçekleşeceğine işaret etmeye başladı.

Geleneksel olarak dünyanın ekonomik büyümesinin itici gücü olmasına rağmen, gelişmekte olan pazarlardaki hükümetler, yılbaşından beri virüsün yayılmasıyla mücadele etmek için ekonomilerini kapatmaya zorlandı.

Sonuç olarak, Capital Economics, kayıtların başladığı 1951’den bu yana, toplam gelişmekte olan ülke (GOÜ)  GSYİH’sının bu yıl yaklaşık % 1,5 daralma ile tarihteki en sert düşüş ve ilk daralma olacağı konusunda uyarıyor.

Bu bağlamda, Uluslararası Para Fonu’na göre, gelişmekte olan piyasalarda son 30 yılda en zayıf toplam büyüme 1981’de % 1,’ken; 2019’daki büyüme %3,9’du ve toplam GSYH’yi 37,1 trilyona çıkardı.

Gelişmekte olan Asya için, Capital Economics ekonomik etkinin “1998 mali krizinden önemli ölçüde daha kötü” olmasını beklerken, petrol ihracatına bağımlı olan bir dizi Latin Amerika ülkesinin deneyimi, 1980’lerin başındaki, borç krizi ile karşılaştırılabilir seviyede.

Capital Economics, “İyi sağlık sistemleri, sıkı kontrol önlemleri ve daha gevşek mali ve para politikaları [gelişmekte olan Asya ve Avrupa dahil) ile [Gelişmekte olan ülke ulusları] 2020 ikinci yarıda halen güçlü bir şekilde toparlanma şansına sahip” de demekte.

“Ancak virüsü kontrol etme kapasitesi (veya istekliliği olmayan) veya büyük önlemler almayanlar için iyileşme daha yavaş ve gecikmeli olacaktır. Bu Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika’nın bazı bölgeleri için geçerlidir.”

Pandeminin etkisi, MSCI EM endeksini bugüne kadar %18,4 aşağıya çekti; MSCI World’deki düşüş ise  %15,6.  Kısaca, yatırımcılar fonlarını en çok yükselen piyasa varlıklarından çıkardı. FE fundinfo’ya göre IA Global Emerging Markets’ın sene başından bu yana düşüşü %22,4.

GAM’ın gelişmekte olan piyasalarda eşitlik stratejilerinden sorumlu yatırım direktörü Tim Love, petrol fiyatlarının çöküşü ve pandeminin birleşimini, “kredi riski ve büyüme riskini daha da kötüleştiren” bir “çift siyah kuğu olayı” olarak tanımladı. Bu birleşim de “tahminlerin doğruluk derecesinde, temel analizlerde, görünüm veya değerlendirmelerde” sapmalar yaratabilecek ölçekte.

Bununla birlikte, Love satışları, “gelir tutarlılığı” olan veya bulut yetenekleri gibi “yeni dünya ekonomisine” yönelik şirketlerde daha ucuz değerlemeleri hedeflemek için bir fırsat olarak kullanılabileceğine vurgu yapıyor.

Yetkili, şimdi yatırımcıların bu yıl nispeten iyi direnen Çin A-hisseleri gibi daha pahalı olan varlıklardan çıkarak Rusya ve Brezilya’da “bombalanan piyasalara” girerek altına dönüştürmek için iyi bir zaman olabileceğini de ekliyor.

Love’a göre, petrol ve pandemi haber akışındaki bir iyileşme, gelişmekte olan piyasa hisse senetleri için görünümü hızla iyileştirecek.

“Koronavirüsteki değişimin deltası daha az olumsuz olacak mı? Petrol krizindeki değişimin deltası daha az olumsuz olacak mı? Evet ve evet diyebilirim.”

“Temel dinamikler, özellikle likit, yüksek kaliteli gelişen piyasa yatırımları için inanılmaz bir fırsat sunuyor.”

“Şimdi üç ay daha titizlikle devam ediyoruz, ama bu büyük olabilecek ödül için söz konusu üç ay küçük bir risk.”

Benzer şekilde, Somerset EM Discovery fonunun baş yöneticisi Mark Asquith, piyasada bir başka düşüş olması söz konusu olmasa da “çok cazip bir giriş noktası” olduğunu söyledi.
“Ekibimizdeki analistler daha önce görülmemiş miktarlarda varlık için satın alma önerisi sunuyor. Aynı zamanda, mevcut portföydeki hemen hemen her hissenin ek sermaye gerektirdiğine inanıyoruz – zorlu; yatırım için en iyi yeri seçmek.”

Çin ve Asya

Koronavirüs salgınının doğum yeri olarak, Çin’in pandeminin en kötüsünden çıktığını gösteren işaretler başlıyor ve sonuç olarak, son haftalarda hükümetler destekleyici sermaye yağdırdıkça yatırımcılar Çin hisse senetlerini bir savunma yatırımı olarak görmeye başladılar.

Mevcut GOÜ pozisyonunu sürdüren Canaccord Genuity Wealth Management yatırım direktörü Patrick Thomas, Çin’in diğer gelişmekte olan pazarlara ve en gelişmiş pazarlara göre göreceli iyi performansının bir “teknoloji yatırımına” atfedilmesi gerektiğini söyledi.

“Teknoloji hem MSCI EM endeksindeki hem de kesinlikle MSCI Çin endeksindeki de en büyük sektör. Önümüzdeki üç ay boyunca, teknoloji hisseleri herkesin yatırım yapmak istediği çok dirençli bir sektör olacak. Bu işletmelerde sermaye ve çalışan az genel olarak bilançolarında bol miktarda nakit var.”

Uzun vadede Thomas, Latin Amerika ve Hindistan’daki hisse senedi piyasalarını şu anda “çok ucuz” olarak nitelendirdi.

Edward Park’tan CIO Vekili Brooks Macdonald, Çin ve diğer Asya pazarlarının “düşük değerleme ve kurumsal kazanç büyümesi için güçlü potansiyel ile birlikte, hisse senedi yatırımı için tercih edilen bölge” olduğunu söyledi.

Öte yandan Brooks, özellikle ABD doları yükselişe geçtiğinde ve Rusya gibi GOÜ endeksinin büyük bir bölümünü oluşturan petrol ihracatçılarına sert bir şekilde vurulduğu için GOÜ Asya’da zayıf ağırlıkta yatırım sahibi.

Park: “Hisse senedi piyasaları düştükçe, kısa vadeli bazı pozisyonları satarak hisse senetlerine ağırlık vermeye başladık. Krizin bir süre daha devam edebileceğinin bilincindeyiz, ancak nispeten cazip değerlemelere yatırım yaparak özkaynakları artırma fırsatını kullanıyoruz” diyor.

Dolar tahvil piyasasına baskı yapıyor

Yerel para birimleri de artan doların bir sonucu olarak şiddetli baskı altına girerek, devlet tahvili spreadlerini 2009’dan bu yana görülmeyen seviyelere çekti.

Jüpiter’in sabit getiri ekibinden fon yöneticileri Ariel Bezalel ve Harry Richards geçtiğimiz hafta yatırımcılara döviz piyasalarındaki “dramatik hareketlerin” deniz aşırı piyasalardaki kısmen oluşan dolar sıkıntısı nedeniyle şu anda ABD dolarının kralı olacağı bir döneme girildiğini söyledi.

“Bu durum küresel ekonomide, özellikle de dolar cinsinden borcun toplamda 12 trilyon dolar civarında olduğu tahmin edilen gelişmekte olan pazarlarda ve ayrıca petrol fiyatlarındaki düşüşün doların artan gücü ile daha da kötüleşecek etkisinin olacağı Orta Doğu’da ciddi bir acıya neden olacak gibi görünüyor.  “Bu kritik noktada dış dünyaya gitmek için yeterli dolar yok.”
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

20 şiiriyle Ülkü Tamer

1937 senesinde Antep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de yaşamını devam ettirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden...

Özdemir Asaf’ın enleri, ilkleri bilinmeyenleri!

Özdemir Asaf şiirleri, hayatı ve hikayeleriyle şiirimizin en nadide şairlerinden biridir. Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının en önemli isimlerinden Özdemir Asaf'ın şiirleri dışında başına gelmiş bilinmeyen...

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Dildeki cinsiyetçilikten kurtulmak için 14 maddelik imtihan

Türkçede hem günlük konuşma dilinde hem de tarihsel olarak günümüze değin bir anlam kazanan deyimler silsilesi kadın ve erkek cinsleri ve toplumsal cinsiyet rolleri...

Son haberler

Sümeyra Çakır’ın yaşam öyküsünü anlatan ‘Serçelerin Süvarisi’ belgeseli erişime açıldı

Halk müziği sanatçısı Sümeyra Çakır’ın hayat hikâyesinin anlatıldığı “Serçelerin Süvarisi: Sümeyra” belgeseli, sanatçının doğum günü olan 25 Mayıs’ta erişime açıldı. Nâzım Hikmet Kültür Merkezi...

TİM Başkanı Gülle: “İhracata büyük destek”

TİM Başkanı İsmail Gülle, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına alan Pazara Girişte...

Misk500 Accelerator’ın üçüncü demo day’de sunum yapan 16 girişim

Erken aşama girişimlere yatırım yapan San Francisco merkezli fon 500 Startups ve Misk Innovation, geçtiğimiz günlerde online demo day gerçekleştirdi.Misk500 Hızlandırıcı Program (Misk500 Accelerator)‘ın üçüncü dönemi...

Andrea Bocelli koronavirüse yakalandı ve iyileşti

Dünyaca ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli, milyonlarca kişinin YoTube’dan canlı olarak takip ettiği meşhur paskalya konseri öncesinde koronavirüse yakalandığını ve iyileştiğini açıkladı. 61 yaşındaki opera sanatçısı,...

Polisin, bir siyahı gözaltına alırken boğarak öldürmesi Minneapolis’te halkı sokağa döktü

ABD’nin Minneapolis kentinde, bir siyahın, onu gözaltına almak isteyen polis tarafından boğularak öldürülmesi yüzlerce kişiyi sokağa döktü.Fotoğraf: ReutersPolisin, sahte para suçundan aranan 46...