Ana Sayfa Listeler 25 maddeyle Hiperrealist sanat ve gerçeklik algımızla dalga geçen örnekleri

25 maddeyle Hiperrealist sanat ve gerçeklik algımızla dalga geçen örnekleri

0

Resimde Hiperrealizm akımı deyince realizm kavramına aşina olanlar “hımm…” olmayanlar ise “yeni bir izm mi icat etmişler” diyecek muhtemelen. Hiperrealizm, “aşırı gerçekçilik” anlamını taşımakta ve resimde “fotogerçekçiliği” yakalamak amacında olan bir akımdır. Her hiperrealist sanatçının aynı görüşte olmadığını söylemekte fayda var. 1960ların Amerika’sında ortaya çıkan akım, sanatçının gerçekten ayırt edilemeyecek nitelikte, adeta bir fotoğrafmış hissi veren fırça darbeleriyle ve bazı heykellerin son dönemde yaptığı gerçekçi heykelleri şekillendirmektedir. Hiperrealist ressamlar, insanı, nesneyi veya bir mağazanın vitrinini, bir manzarayı, birkaç saat içerisinde her türlü gölge ve ışık yansımasıyla birlikte gerçeğini aratmayacak bir şekilde yaratıyorlar. Listemizde çeşitli sanatçıların çalışmalarıyla birlikte, Alyssa Monks’un kısaca görüşlerini de bulacaksınız. Başka bir listede buluşmak dileğiyle.

1. Alyssa Monks

Bir hipperrealist olan sanatçı Alyssa Monks, yaptığı sanatı şöyle tanımlıyor: Ben kendimi ‘hiperrealist’ olarak değerlendirmiyorum. Ayrıca çok iyi bir hiperrealist sanatçı da bu tanımı duyarsa kendini aşağılanmış hissedebilir. Benim amacım bir fotoğrafı yeniden yaratmak değil, dinamik ve keyifli bir resim tadı yakalayarak, o resmin, kendisine yaklaşıldığında yavaşça parçalara ayrılan bir ilüzyon oluşturması.

 

2. Alyssa Monks

Monks ‘Suyun Evrimi’ konusuna bağlı olarak yaptığı su altı çalışmalarıyla suyun yarattığı dağınık yansımaları deneyimlemiş. “Formları daha soyut biçimde görebilme yolunda attığım ilk adımdı” diyen Monks, “Oradan hareketle, gerçek formları buhar etkileri ve su damlalarıyla gerçekten bir ölçüde ayırma yoluna gittim.” diyor.

 

3. Alyssa Monks

Neden özellikle kadınları resmediyorsunuz sorusuna Alyssa Monks şöyle cevap vermiş: “Ben bir kadınım ve kadın vücudunun içinde yaşamanın ne olduğunu biliyorum. Bildiğim şeyin resmini yapıyorum. Tabii bazen erkekleri de resmediyorum ama kadın figürlerini yaparkenki kadar rahat içselleştiremiyorum.”

 

 

4. Alyssa Monks

 

 

 

5. Dirk Dzimirsky

 

 

6.Dirk Dzimirsky

 

 

 

7. Linnea Strid

 

 

8. Linnea Strid

 

 

9. Steve Mills

 

 

10. Steve Mills

 

 

11. Alexa-Meade

 

 

12. David Minguillon

 

 

13. Denis Peterson

 

 

14. Duane Hanson

 

 

15. Erich Christensen

 

 

16. Jason de Graaf

 

 

17. Luciano Ventrone

 

 

18. Roberto Bernardi

 

 

19. Omar Ortiz

 

 

20. Omar Ortiz

 

 

21. Omar Ortiz

 

 

22. Omar Ortiz

 

 

23. Omar Ortiz

 

 

24. Omar Ortiz

 

 

25. Omar Ortiz

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version