Ana SayfaHaberlerDünyadan28 bin 338 tür...

28 bin 338 tür ‘insan faaliyetleri’ nedeniyle tükenme tehlikesiyle karşı karşıya

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) verilerine göre dünya genelinde 28 bin 338 tür insan faaliyetleri nedeniyle tükenme tehlikesiye karşı karşıya.

hakkında 28 bin 338 tur ‘insan faaliyetleri’ nedeniyle tukenme tehlikesiyle karsi bin
Fotoğraflar: National Geographic Türkiye

IUCN 1964’ten beri küresel ölçekte nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan türlerin listesini yapıyor. Kırmızı Liste olarak adlandırılan çalışmada, (başladığı zamandan 2019 Eylül’e kadar) değerlendirmesi yapılmış tür sayısı 105 bin 732. Buradaki veriler doğrultusunda ortaya çıkan sonuca göre canlı türlerinin yüzde 27’sinin nesli tükenme tehlikesi yaşadı.

Prof.Dr. Ahmet Karataş’ın National Geographic Türkiye’de yer alan makalesinde insan faaliyetlerinin doğal döngüye müdahalesi sonucu canlı türlerinde soy tükenme hızının 300 ila 1000 kat kadar arttığı bilgisine yer veriliyor. Karataş Türkiye’deki durum için şu değerlendirmede bulunuyor. “(…) 873 türün soyu ise şimdiden tükendi. Bu verilere göre Türkiye’ye bakılacak olursa; 6 bin 383 tür (52 önemli tür dahil), 64 alttür/varyete ve 16 altpopulasyon olmak üzere 6 bin 463 takson listede yer alıyor.”

Makaleye göre Türkiye’deki türlerden ‘küresel ölçekte doğada tükenip koruma altında tutulan’ hiçbir tür Kırmızı Liste’de yer almıyor. Küresel ölçekte soyu tehlikede olan türlerin sayısı da 147 olarak belirtiliyor. Bunlar arasında; Türk zambağı (Lilium ciliatum), Atif’in kara semenderi (Lyciasalamandra atifi), Fazıla’nın kara semenderi (L. fazilae), Dikkuyruk (Oxyura leucocephala), Mısır akbabası (Neophron percnopterus) ve Iğdır çölfaresi (Meriones dahli) gibi çoğu endemik olan türler de bulunuyor.

Karataş makalesinin devamında şu ifadelere yer veriyor: “IUCN, taksonları öncelikle küresel ölçekte, yani o türün bütün dağılım alanındaki durumunu dikkate alarak Kırmızı Liste’ye dahil ediyor. Ancak Avrupa ve Akdeniz Havzası gibi bölgesel ölçeklerde de çalışmalar yapılıyor. Türkiye’de endemikler dışında kalan canlı türlerinin durumunu öncelikle bölgesel olanlar belirliyor. (…) Ancak bölgesel olanlar bile ülkemizdeki durumu her zaman yansıtmayabilir. En sağlıklı sonuç, Türkiye Kırmızı Listeleri’nin hazırlanmasıyla elde edilebilir. Yayınlanmış kelebeklerimizin kırmızı listesi dışında diğer gruplar için çalışmaların başlamış olması ise sevindirici bir gelişme.”

Nesli tükenmekte olan ‘kum zambağı’nı sökene 60 bin lira ceza

Endonezya’da nesli tükenen türleri tehlikeye atan kaçak avcılara 100 kırbaç cezası

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Avrupa’nın En Ucuz 10 Şehri

10. Varşova-POLONYA Polonya’nın başkenti olan Varşova, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri....

Mücadeleleriyle tarihte yer edinen Ortadoğu’nun 3 leylası

  Dünyanın mazlum halkları bir yandan var olma mücadelesi verirken bir yandan...

20 sözüyle devrimci bir lider: Fidel Castro

Geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran olaylardan Küba Devrimi’nin önderi Fidel Castro 25...

Dünyadaki en yaşanılası kentin sırları!

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın dünyanın en mutlu, en yaşanılır, en iyi planlanmış...

Tartışı-Yorum

Ne garip bir muamma ‘Ene’

Ne garip bir muamma “Ene”. İnsanı daha süslü yapan bir ziynetmi yoksa defektimi? İster doğal seleksiyona inanın ister tecelliyata, kabul edersiniz iç dünyamızda ruhumuzu yoğuran bu aletin bir faydası/anlamı...

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak...

Hani biz de imza atmıştık ya, şu müstemleke aydınları!

Tanımlar, Sınırlar, Ötekiler   Dün telefon açtım ona, yengeyle çocuklar güvende mi diye sordum, malum, lojmanlar yakın… İyiler dedi. N’olur dikkat edin kendinize dedim. Kendisi Sur’da, malum mesele, hani biz de...