3 Milyar Doları çocuklarına miras bırakmayacak!

0

Capital Dergisi tarafından yapılan ve Türkiye’de en çok bağış yaparak bağış kültürüne katkıda bulunan iş insanlarının belirlendiği “Gönlü Zenginler” araştırmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

Gönlü zengin araştırmasında üçüncü iş insanı olan FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin de ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, bir televizyon programında zenginler listesi değil, gönlü zenginler listesi yayınlanmasını istediğini anımsatarak, “Keşke zenginler listesi değil de gönlü zenginler listesi yayınlansın diye düşünmüştüm. Hiç unutmuyorum programın ardından bir bakan aradı ve ‘mutlaka bunu yapın’ dedi” ifadelerini kullandı.

ÖZYEĞİN’İN HAYATINDAKİ 3 İSİM

Özyeğin, Vehbi Koç, Sakıp Sabancı ve İhsan Doğramacı’nın, hayatında çok önemli rol oynayan 3 önemli insan olduğunu belirterek, “Bu 3 insandan çok şey öğrendim. Bilhassa hayır yaparken değer katmayı öğrendim. Hayır yapmak para dağıtmak değil, hayır yapmak insanların hayatlarına dokunmaktır. O insanları siz dokunduğunuz zaman farklı boyutlara taşıyabilmektir” değerlendirmesinde bulundu.

JP MORGAN ÇOCUKALARINA MİRAS BIRAKMAMIŞ

Özyeğin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“John Pierpont (J.P.) Morgan, 50 milyon dolarlık servetinin bankanın sermayeye ihtiyacı olabilir düşüncesiyle 3 milyon dolarını oğluna veriyor. 3 kızına 1’er milyon dolar bırakıyor. Eşine bir malikane ve ayda 25 milyon dolar maaş bırakıyor. Teknesindeki kaptanına para bırakıyor çünkü en iyi zamanlarını orada geçirmiş. 50 milyon doların geri kalan bütün hepsini ömrü hayatına bağışlıyor. Bu Amerika’da çok önemli bir kültür. Bütün serveti çocuklara bırakmamak… burada benden sonraki jenerasyon olduğu için belki böyle konuşmamam lazımdı ama onlar beni affetsinler. Bazen çok servet bırakırsanız çocuklar için çok iyi birşey değil. Ölçülü servet bırakmak iyi bir şey.” dedi.

ÇOCUKLARINA MİRAS SORUSU

3 Milyar Dolar servetiyle Türkiye’nin en zenginleri sıralamasında ilk sıralarda yer alan Fiba Holding patronu Hüsnü Özyeğin’in 2 çocuğu bulunuyor. Murat Özyeğin ve Ayşecan Özyeğin. Toplantı sonrası Patronlardunyasi.com’dan Cihan Orhan, “Siz de J.P. Morgan gibi yapıp çocuklarınıza az miras mı bırakacak sınız sorusuna, Özyeğin gülerek, “Bunu sakın Murat duymasın” karşılığını verdi.

BEN ÇÖZÜM SÜRECİNE 12 YIL ÖNCE BAŞLADIM

Özyeğin, okuduğu bir kitaptan ilham alarak yaptığı bütün kız yurtlarını, okulları doğu ve güneydoğuda yaptığına dikkati çekerek, “Hatta arada sırada bunun şakasını yapıyorum. ‘Ben çözüm sürecine 12 sene evvel başlamışım’ diyorum” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin Rusya’daki son duruma yönelik sorusu üzerine Özyeğin, gelecek yılın Rusya için enflasyon ve büyüme bakımından zor geçeceğine inandığını vurgulayarak, “Tabii bu bizi de etkiliyor. Rusya’da borcumuz falan yok, pazar zaten daralıyordu yine daralacak” dedi.

Kaynak: Patronlar Dünyası.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here