30. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı

0


30. Ankara Internasyonal Film Festivali’nin açılış töreninde sanatçı Kadir İnanır ve Gülse Birsel ile yazar Nazlı Eray’a ödül verildi.

Kültür ve Gezim Bakanlığının desteğiyle düzenlenen 30. Ankara Internasyonal Film Festivali’nin açılışı törenle gerçekleştirildi. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfınca, Türk sinemasının tanınmış simalarının katılımıyla MEB Şura Salonu’nda meydana getirilen açılış töreninde, Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu Şenay Gürler ve Ünsal Meşhur’nün yapmış olduğu törende, “Aziz Nesin Emek Ödülü” sanatçı Kadir İnanır’a, “Sanat Çınarı Ödülü” yazar Nazlı Eray’a, “Kitle İletişim Ödülü” de Gülse Birsel’e verildi.

‘YOKSUL ÇOCUKLAR İÇİN PARA BİRİKTİRİYORLARDI’

Ödülünü Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Demirkol’dan alan İnanır, yazar Aziz Nesin ile ilgili hatıralarını salondakilere anlatırken, “Oldukça büyük bir sanatçıydı. Bugün her insanın evinde bir Aziz Nesin kitabına rastlamak mümkün. Babaları, amcaları sevmese bile evlatları gizlice bir yere saklamıştır. Bundan hiçbir endişem yok” dedi.

Demokratik bir ülkede yaşamak için düşünen, konuşan, yürekli ve aydın insanlara gereksinim bulunduğunu ifade eden İnanır, “Aziz Nesin bu şekilde bir aydındı. Bu şekilde güzel bir insandı. Keşke tanısaydınız. İnanamazdınız. Cimriye çıkmıştı adı. Asla pinti değildi bu sebeple biriktirdiği tüm paraları kimsesiz ve yoksul evlatların eğitimi için bir vakfa gönderiyordu. Kendisi de şimdi orada yatıyor aslına bakarsanız fakat capcanlı, içinde, gönlümüzde. İşte böylesine büyük bir aydın adına verilen ödüle layık görüldüğüm için son aşama onurluyum” ifadelerini kullandı.

120 FİLM İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

Törene, TBMM Başkanvekili Levent Gök, Kültür ve Gezim Bakanlığı Beyazperde Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Selçuk Yavuzkanat, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve beyaz perde sanatçısı Jülide Kaide da katıldı.

Konuşmaların arkasından Moğollar grubu konser verdi. 28 Nisan’a kadar sürecek festivalde, 120 film seyirciyle buluşacak, yarışma bölümünde 11 film yer alacak.

AA

Son güncelleme: 10:4419.04.2019CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here