33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bugün başlıyor

0
33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı
33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 8-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl “Sinemamızın 100 Yılı” temasıyla düzenleniyor.

 

 

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin katkılarıyla TÜYAP Tüm fuarcılık Yapım AŞ tarafından gerçekleştirilecek olan 33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl “Sinemamızın 100 Yılı” temasıyla bugün startını veriyor. 270’e yakın etkinliğin yer alacağı fuarda, Türkiye geneli ve yurt dışından 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluş katılacak. Söyleşi, panel, çocuk etkinlikleri ve dinletilerin olacağı fuarın onur konuğu Atilla Dorsay olacak. Sinema kapsamında yaklaşık 50 etkinliğin düzenleneceği fuarda, tasarımını Sadık Karamustafa’nın yaptığı “Renkli Sinemaskop Bir Hayat: Atilla Dorsay” da gösterilecek. Sergide Dorsay’ın yaşamı, sinema yolculuğu, çalışmaları ve eserlerinden bilindik bir seçki sunulacak.

 

40 yabancı yazar

Kolombiya Büyükelçiliği’nin düzenlediği anma etkinliği de fuarda birçok yazarı kitap severlerle buluşturacak. Bu yıl hayatını kaybeden Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez‘in kurduğu Ibero-American New Journalism Vakfı’ının Genel Müdürü Jaime Abello ve yazar Seçkin Selvi tarafından 15 Kasım Cumartesi günü yazarın hayatı ve eserleri ele alınacak. 9 gün boyunca yabancı yazarların konuk edileceği fuarda, aralarında senarist ve yazar Petros Markaris, Polonyalı yazar Janusz Glowacki, eleştirmen ve sinema tarihçisi Philip Kemp, roman yazarı Tess Geritsen, Gleen Meade ve çevirmen ve yazar olan Maureen Freely’in de bulunduğu 40 yazar ağırlanacak.

 

Macaristan onur günü

Modern Macar edebiyatı yazarlarının da kitapseverlerle buluşacağı fuarda 8-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek etkinlere Peter Esterhazy, Laszlo Darvas, Dora Csanyi, Katalin Szegedi, Peter Zilahy, Toth Krisztina, Spiro Gyorgy, Mihaly Hoppal, Timur Davletov, Fodor Pol, David Geza ve Zsofia Mautner gibi birçok isim katılacak. Kültür İşlerinden Sorumlu Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Zoltan Balog tarafından 8 Kasım’da yapılacak Macaristan programının açılışına Macar müzik grubu Cimbaliband şarkılarıyla eşlik edecek. Ayrıca Macaristan’ın da yer alacağı Uluslararası Salon’da 8-11 Kasım’da 35 ülkeden 91 yayınevi de ağırlanacak.

Türk sinemasının 100. yılı dolayısıyla dinletilerin düzenleneceği fuar boyunca, Uluslararası Salon’da 8-11 Kasım’da açık kalacak “Mutfak”ta, Macaristan’ın ünlü yemek blogu yazarı ve programcısı Zsofia Mautner’in yanı sıra yemek yazarları da etkinlik gerçekleştirecek. Özellikle hafta içi günlerde farklı yaş grupları için yazarların katılımıyla söyleşi, okuma ve atölye çalışmaları gibi etkinliklere yer verilecek TÜYAP fuarında 57 etkinlik düzenlenecek.

Ne zaman?

Kitap fuarı hafta içi günlerde 10.00-19.00, haftasonu 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

Kaç para?

Giriş ücretinin 5 lira olduğu fuarı öğrenci, öğretmen, emekli ve engelliler ücretsiz gezebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here