35 yıldır çatıda misafir olan leylekler için pilav günü

0


Sivas’ta Şehit Erdal Çetin İlkokulu, çatısında 35 senedir konuk olan leylekler için pilav günü etkinliği düzenledi. ‘Leylek Pilavı’ isminde olan etkinlik yoğun ilgi görmüş oldu.

Kardeşler Mahallesi’nde 1983 senesinde meydana getirilen Şehit Faruk Aydoğdu Ortaokulu’nun çatısındaki leylek yuvası, çatıdan düşen parçaların öğrenciler için çekince oluşturması sebebiyle devrin Sivas Valisi Davut Gül’ün talimatıyla geçen yıl vinçle, aynı bahçe içindeki Şehit Erdal Çetin İlkokulu’nun çatısına taşındı. Yuva çatıda oluşturulan hususi bir platform üstüne yerleştirildi. İl Hususi İdaresi ekipleri tarafınca metal profilden meydana getirilen yuvalara leylekler bu yıl de geldi.

35 senedir her yıl aynı yuvaya gelen leylekler için okul yönetimi de etkinlik düzenlemeye karar verdi. Bu kapsamda ‘Leylek Pilavı’ etkinliği gerçekleştirildi. Okulda unutulmaya yüz tutmuş geleneği tekrardan canlandırmak için düzenlenen etkinlikte öğrenciler tekerlemeler söyleyerek, oyunlar oynadı. Etkinlikte baharın müjdecisi leyleklerin gelmesi kutlandı.

Şehit Erdal Çetin İlkokulu Müdürü Ömer Doğan, leylekli okul olmaktan dolayı mutlu olduklarını söylemiş oldu. Doğan “Kadim Sivas kültüründe oldukça uzun süredir mevcud ve kırsal nüfusun azalmasıyla köye dair geleneklerin, ritüellerin azalması sonucu son zamanlarda unutulmaya yüz tutmuş olan leylek pilavı geleneğini yeniden hatırlatmak ve okulumuzun çatısında 35 senedir bulunan naturel yaşam figürleri leyleklerimiz vesilesi ile geleneksel leylek pilavı etkinliği düzenledik. Leylek pilavı aslına bakarsak bir nevi bahar şenliğidir. Baharın gelişiyle çocuklar bir araya gelirler, komşularını ziyaret ederler, ziyaret etikleri evlerden bulgur, tereyağı ve yumurta toplarlar. Topladıkları bu malzemelerle pilav pişirerek yerlermiş. Sivas kültürü hakkında engin bilgilere haiz olan Müjgan Üçer Hanımefendi’nin yazdığına gore bu pilav pişirme işi leyleklerin geldiği günlerde yapılırsa, leylek pilavı adını alırmış. Biz de uzun süredir okulumuzun çatısında bulunan ve geçtiğimiz yıl İl Hususi İdare ekiplerimizce metal profilden bir alan yapılarak özenle taşınan yuvalarına bu yıl leyleklerimizin yeniden gelmesiyle leylek pilavı pişirmeye karar verdik. 35 yıldan fazla zamandır çatısında leylekleri konuk eden bir okul olmaktan ve leylekli okul olarak anılmaktan oldukça mutluyuz. Yalnız öğrencilerimizi değil, her yıl leyleklerimizi de bir anlamda mezun ediyoruz ve hacı leyleklerimizi sonbahar aylarında güneye sıcak beldelere esenlikle gönderiyoruz. Düşünenler için leyleklerin yalnız 1 kez gittikleri binlerce kilometre uzunluktaki yolu bir yıl sonrasında iyi mi buldukları anlamlı ve şaşırtıcıdır” dedi.

Etkinlik sonunda katılımcılara leylek pilavı ikram edildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here