Ana SayfaYaşam35 Yıllık Müzik Serüveninde...

35 Yıllık Müzik Serüveninde Ölüm Oruçlarıyla Gündeme Gelen Grup Yorum

2016 yılında İdil Kültür Merkezine düzenlenen operasyon sonrası gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamaların ardından yeniden gündeme gelen Grup Yorum, üyelerinin 17 Mayıs 2019’daki açıklamasıyla başlattıklarını duyurdukları ölüm orucu ile yeniden gündeme oturdu. Peki Grup Yorum kimdir? Nasıl kuruldu?

Grup Yorum hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Grup Yorum 1980 darbesi sonrasında kuruldu

Grup Yorum12 Eylül döneminde hüküm süren yönetimine karşıt bir çizgide olmasıyla ismini duyuran ve müziğini geniş kitlelere dinleten “Kar Makinesi” , dört üniversite öğrencisinin bir araya gelerek Aziz Nesin‘e ait bir tiyatro oyununun müziğini üretmek için 1985 yılında kuruldu.

Protest müziğin Türkiye’deki önemli temsilcilerinden biri olarak görülen Grup Yorum’un tarz yelpazesinde olduğu gözlemlenen diğer türler arasında özgün müzik ve Anadolu Rock da sayılıyor.

Grup, benimsediği protest anlayışın beraberinde pek çok politik olayın göbeğinde yer aldı ve çeşitli suçlamalarla, gözaltı ile tutuklama olaylarında haberlere konu oldu. Yalnızca 1985-2013 arasındaki 28 yılda grup üyeleri hakkında 400’den fazla davanın açıldığı biliniyor.

Politik tutum, protest tavır Grup Yorum üyelerinin sürekli değişmesine sebep oldu

Grup Yorum
FOTO:MUSTAFA OGUZ IZMIR DHA

1987’den sonra 26 yılda 21 albüm çıkaran grup üyeleri yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konserde yer aldı. Konserlerin yanı sıra bazı toplumsal eylemlerde de boy gösteren Grup Yorum üyeleri, çeşitli grevlerde hatta üniversitelerdeki bazı olaylarda rol aldı.

Grup Yorum terör örgütü DHKP-C ile var olduğu iddia edilen ilişki nedeniyle eleştiriliyor

Grup YorumGrup, iktidarlar değişse dahi, çizgilerini muhafaza etmesiyle uzun yıllardır ününü koruyor. Ancak eleştiri oklarının da hedefinde olan grup ve grubun üyeleri terör örgütü DHKP-C ile organik bağ taşıdığı iddiası nedeniyle adli süreçlerin değişmez aktörleri oldu.

Terörle bağlantılı olduğu iddia edilen Grup Yorum şarkıları

hakkında 1589028492 540 35 Yillik Muzik Seruveninde Olum Oruclariyla Gundeme Gelen Grup Yorum gelen

Grubun 1996 yılında piyasaya sürdüğü “Geliyoruz” isimli albümde yer alan “Sibel Yalçın Destanı” isimli parça, bu iddialara kanıt olarak sunuluyor. Şarkıya ismini veren Sibel Yalçın, albümün çıkmasından yaklaşık bir yıl önce polisle girdiği çatışmada ölü olarak ele geçirilmişti.

Eyüp Beyaz adlı DHKP-C terör örgütü mensubu, 2005 yılında Adalet Bakanlığına intihar saldırısı düzenlemek isterken öldürülmüştü. Beyaz, “Yıldızlar Kuşandık” şarkısını yazan isim olarak biliniyor. 1998 yılında çıkarılan “Boran Fırtınası” albümünde yer alan şarkı isimlerinde, “F Tipi” tartışmalarında ölüm orucu tutan DHKP-C mensuplarının adları geçiyor. Bu durum yine örgüt ile grup arasında ilişki kurulmasına sebep oluyor. DHKP-C mensubu terörist İbrahim Çuhadar ise 2012 yılında Sultangazi’deki polis noktasına intihar saldırısı düzenlemişti. Ölen teröristin cenazesinin alınması sırasında Grup Yorum üyelerinden bazılarının orada bulunması yine terör örgütü ile grup arasındaki ilişkiye kanıt olarak gösteriliyor.

Türkiye’nin en geniş kapsamlı konserlerini vermesiyle bilinen Grup Yorum ezgileri

hakkında 1589028492 79 35 Yillik Muzik Seruveninde Olum Oruclariyla Gundeme Gelen Grup Yorum gelenSevda kuşanıp yollara düşenlerin de ezgilerde kaybolmasını sağlayabilecek üretimlerde bulunan grup, Türkiye tarihinin en kalabalık ve ses getiren konserlerini vermesiyle de biliniyor.

Bakırköy Halk Pazarı 15 Nisan 2014’de yüz binlerce müziksevere ev sahipliği yaptı. Grup Yorum’un sahnede yüreklere seslendiği tarihi konserin adı “4. Bağımsız Türkiye” olarak belirlenmişti.

Kaynak: 1 2 3 4 5


10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Tarihteki 15 mucit kadın

İcat ettikleri şeylerin önemini herkesin bildiği ama isimlerini kimsenin bilmediği kadınlar...Bilime büyük...

Avrupa’nın En Ucuz 10 Şehri

10. Varşova-POLONYA Polonya’nın başkenti olan Varşova, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri....

15 maddeyle meme kanseriyle mücadele olarak dövme sanatı

Bir kadının hayatı boyunca meme kanseri tanısı koyulduğu an gibi en...

25 maddede #ÖSYM’nin sınavdan çıkan öğrenciyle imtihanı

İlkokul sıralarında başlayan sınav maratonu bitmek bilmiyor. Üniversiteye girişte ilk aşama olan...

Tartışı-Yorum

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...

İşini hakkıyla yapmak seküler bir namus yeminidir

Barış Ünlü’nün bugün davası vardı, Ankara Adliyesinde, DTCF’nin tam karşısı; çok farklı dönemlerin mimari anlayışını yansıtmakla beraber her ikisi de olabildiğince “çatık kaşlı”. Sosyoloji bölümünün eski dersliği, 433 diye...