38. İstanbul Film Festivali’nde en iyiler belli oldu… En iyi film ödülünü Kız Kardeşler aldı!

0


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine verildi. ‘Ulusal Yarışma’ kategorisinde En iyi film ödülünü Güvenli Alper’in yönettiği Kız Kardeşler aldı. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ulusal ve internasyonal yarışmalarda toplam 52 film filmin yarıştığı festivalin ödül töreni Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını icra eden festival direktörü Kerem Ayan, oldukça güzel bir festival geçirdiklerini belirterek, “Hakikaten geçen senenin üstünde bir seyircimiz var, oldukça mutluyuz” ifadesini kullandı.

Seyircilerin de bilet alarak festivale destek olduklarını anımsatan Ayan, “Oldukça zor gelen bir yıldı fakat öyleki zor geçmedi, oldukça iyi geçti” şeklinde konuştu.


ULUSLARARASI KATEGORİDE SİNEKKUŞU’NA ÖDÜL

Başkanlığını yönetmen Lynne Ramsay’in üstlendiği internasyonal yarışma jürisinde Kanadalı yönetmen Philippe Lesage, oyuncu Damla Sönmez, İrlandalı oyuncu Moe Dunford ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi direktörü Matthijs Wouter Knol yer aldı. Altın Lale Ödülünü Bora Kim’in yönettiği Sinekkuşu adlı filmi kazanmıştır. Jüri başkanı Lynne Ramsay’in açıklamış olduğu ödülü Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah takdim etti. Internasyonal Yarışma’da Jüri Hususi Ödülü, Suhaib Gasmelbari’ın yönettiği Ağaçlardan Anlatmak’e verildi. Ödülü jüri üyelerinden Damla Sönmez takdim etti.

KIZ KARDEŞLER ÖDÜLÜNÜ ALDI

Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü’nü, yapımı 2018-2019 sezonunda tamamlanan 9 film arasından seçilen Güvenli Alper’in yönettiği Kız Kardeşler kazanmıştır. Ödülü jüri başkanı yönetmen Umut Ünal takdim etti. Onat Kutlar anısına verilen Jüri Hususi Ödülü’nü Yuva ile kazanan Emre Yeksan’ın ödülü, yönetmen Philippe Lesage tarafınca takdim edildi. En İyi Yönetmen ödülü, Kız Kardeşler filmiyle Güvenli Alper’e verilirken, Sulh Atay’ın yönettiği Aden filmine de Mansiyon verildi.


En İyi Hanım Oyuncu Ödülünü Kız Kardeşler filmindeki rolleriyle kazanan Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir, ödülü oyuncu Alican Yücesoy’dan aldı.

En İyi Adam Oyuncu Ödülünü Yuva filmindeki rolüyle Kutay Sandıkçı kazanmıştır. Ödülü oyuncu Derya Alabora takdim etti.

En İyi Senaryo Ödülünü Görülmüştür filmiyle kazanan Serhat Karaaslan ödülünü yazar ve senarist Amaç Boralıoğlu’dan aldı.

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülünü Yuva filmiyle Jakub Giza, En İyi Kurgu Ödülünü Görülmüştür filmiyle Ali Aga, En İyi Örneksiz Müzik Ödülünü ise Kız Kardeşler filmiyle Giorgos ve Nikos Papaioannou aldı.

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli filmleri seyirciyle buluşturmak amacıyla başlatmış olduğu Ulusal Kısa Film Yarışması’nda En İyi Kısa Film Ödülünü Gökalp Gönen’in Avarya adlı filmi kazanmıştır.

Festivalin belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlatmış olduğu Ulusal Belgesel Yarışması’nda yarışan 11 film arasından Rena Lusin Bitmez’in yönettiği Tanrı Göçmen Evlatları Sever Mi Anne? filmine ödül verildi. Ek olarak Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in yönettiği Baştan Başa filmine de Mansiyon verildi.

Beyaz perdede İnsan Hakları Yarışması’nda Barbara Miller’ın Dişil Haz filmine Mansiyon takdim edildi.

Festivalde ek olarak 2013 senesinde yaşamını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü Nebula filminin yönetmeni Tarık Aktaş kazanmıştır.

FIPRESCI Ödüllerini, internasyonal yarışmada Suhaib Gasmelbari’ın yönettiği Ağaçlardan Anlatmak, ulusal yarışmada Güvenli Alper’in yönettiği Kız Kardeşler, ulusal kısa yarışmada ise Deniz Telek’in yönettiği Gümüş filmi kazanmıştır.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here