Ana SayfaHaberlerDünyadan50 sterlin, Enigma’yı kıran,...

50 sterlin, Enigma’yı kıran, yapay zekanın babası Turing’in yüzünü taşıyacak

2. Dünya Savaşı’nda Alman istihbaratının kullandığı kodu kırmasıyla ün salmış ve ‘yapay zekanın babası’ olarak bilinen İngiliz matematikçi Alan Turing, Britanya’nın yeni 50 sterlin banknotlarında yer alacak.

hakkında 50 sterlin Enigma’yi kiran yapay zekanin babasi Turing’in yuzunu tasiyacak babası
Fotoğraf: Bank of England

Turing, bir erkekle ilişki yaşadığı için ahlaksızlıkla suçlanmış, ölümünden 59 yıl sonra affedilmişti.

2021 yılının sonunda tedavüle girecek 50 sterlin, üzerinde eşcinsel bir dehanın fotoğrafı yer alan ilk banknot olacak.

Bloomberg’de yer alan habere göre Turing, halkın aday olarak önerdiği 1000 isim arasından seçildi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, bugün Manchester kentinde düzenlenen ve yeni banknotun tanıtıldığı etkinlikte şunları söyledi: “Alan Turing çalışmaları bugün nasıl yaşadığımıza muazzam etkileri olan sıradışı bir matematikçiydi. Bilgisayar biliminin ve yapay zekanın babası ve bir savaş kahramanı olan Alan Turing’in birçok çığır açıcı katkısı oldu. Bugün birçok insanı omuzlarında taşıyan bir devdir Turing.”

1000 aday arasından belirlenen kısa listede fizikçi Stephen Hawking, ilk bilgisayar programcısı olarak bilinen matematikçi Ada Lovelace, bilgisayarın babası olarak bilinen matematikçi ve makine mühendisi mucit Charles Babbage ve İngiliz fosil biriktiricisi ve paleontolojist Mary Anning gibi isimler de yer alıyordu.

2014 yılında Enigma (The Imitation Game) filmi ile hayatı beyaz perdede Benedict Cumberbatch’in oyunculuğuyla anlatılan Turing, 2. Dünya Savaşı sırasında geliştirdiği ve Nazi’lerin gizli iletişiminde kullandıkları kodları kırabilen makineleriyle tanınıyor.

Turing’in seçilmesi banknotlarda çeşitliliğin artırılmasına ilişkin bir kampanyanın sonucunda gerçekleşti. Matematik ve bilim dehası olmasının yanı sıra eşcinsel olduğunu da saklamayan Turing, 1952 yılında, o tarihlerde Britanya’da eşcinsellik ahlaksızlık suçu olarak görüldüğü için 19 yaşındaki Arnold Murray ile ilişkisi nedeniyle yargılanmış, hapis cezası yerine kimyasal ilaçlarla libidoyu ve cinsel aktiviteyi azaltan kimyasal hadım cezasını tercih etmişti. Turing 42’nci yaş gününden 16 gün sonra 1954’te siyanür zehirlenmesinden hayatını kaybetti.

Yeni 50 sterlin banknotlarında İngiliz matematikçinin 1951 yılında çekilmiş bir fotoğrafı, bir masa, akademik çalışmalarından bir matematik formülü, ilk dijital bilgisayarlardan biri, ikili kod ve Turing’in bir sözü yer alacak.


10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Curtis Wiklund’dan illüstrasyonlarla bir aşkın 365 günü

Bir düğün fotoğrafçısı olan Curtis Wiklund, mutlu aile hikayesini her gün...

Japon Ressam Tetsuya Ishida’nın akıllara ziyan 24 tablosu

Japon Ressam Tetsuya Ishida, tablolarında kendi yüzünü resmetmesine karşın, bütün bir...

5 yılını trenlerde geçiren 18’lik evsiz bir genç: Mike Brodie

Fotoğraf paylaşım sitesi imgur.com'dan gözümüze takılan ilginç bir hayat hikayesi. Presshaber.com...

Vietnamlı fotoğrafçıların gözünden 13 fotoğrafla Vietnam Savaşı

Vietnam Savaşı tarihte görülmüş en çetin savaşlardan biriydi kuşkusuz. Savaşın gerçek...

Tartışı-Yorum

Kerbelâ’ya Giderken 1

Muharrem ayı içerisinde olduğumuz bu günler de Kerbelâ katliamını, ve bu katliama giden yolu konu almak istedim. Üç parçaya ayırdığım bu yazıda Ehlibeyte ve Ehlibeyt yoldaşlarına yapılan haksızlıkları kaleme...

Kuzguni Gömüt

Siyah kuzguni elbisesi içinde dilinde tek bir Arapça cümle ile Aisha Faris, sadece ağlıyordu. Bizim bilmediğimiz bir dilde, İç’inde kopan çığlıkların gümbürtüsü, siyah elbisesinde kara kara dalgalanıyordu. Aynı Arapça...

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hasan

Hz Ali, Harici İbni Mülcem tarafından şehit edildiğinde, ikinci İmam Hasan otuz yedi yaşındaydı. Al Müctaba (seçkin, seçilmiş) sıfatın erişmişti ve Ehlibeyt’in başına geçmişti. İmam Hasan, babası Hz. Ali’nin defin işlemlerini yaptıktan sonra,  bütün halkı topladı. Ramazan ayının 21....