500 binden fazla imza verildi: ‘GoT’un son sezonu yeniden çekilsin’

0


“Game of Thrones” (Taht Oyunları) dizisinin son bölümlerinin izleyicilerinin bir kısmı üstünde yarattığı hayal kırıklığı sonrası, sekizinci sezonun tekrardan çekilmesi için web üstünden bir imza kampanyası başlatıldı.

Dizinin yapımcısı olan HBO’ya meydana getirilen çağrıya, 500 binden fazla seyirci imza verdi.

George R. R. Martin’in kitabından uyarlanan ve ortalama 10 senedir devam eden dizinin son sezonu, geniş bir fanatik kitlesinin tepkisini topladı.

Change.org sitesi üstünden, dizinin sondan bundan önceki kısmı sonrası başlatılan imza kampanyası ile son sezonun “becerikli yazarlar tarafınca” tekrardan senaryoya dökülmesi ve çekilmesi isteniyor.

Kampanyaya imza verenler, dizinin senaristleri David Benioff  ve DB Weiss’ın da “acı verici bir halde yeteneksiz olduklarını kanıtladıklarını” görüşünü paylaşıyor.

Hikâyenin yaratıcısı olan Martin’in, son kitabı “The Winds Of Winter”ı halen yazıyor olması sebebiyle senaristler, diziyi kendi hayal güçleri ile sonlandırıyor.

İmza kampanyası metninde, “Bu seri anlamlı bir finali hak ediyor. Beklentilerimi karşıla ve bunu yap HBO” ifadeleri yer ediniyor.

Kampanya metnine imza verenlerin yorumları ise fazlaca eleştiri içeriyor.

Son sezonun “aceleye getirilmiş olduğu”, “yazarın, yaratıcılığına saygısızlık yapıldığı” ve serinin sekiz sezonuna yayılan karakter evrimlerinin “aniden wcye atılmış olduğu” görüşleri dile getiriliyor.

‘Son sürem her şeyi darmadağın etti.’

İmzacılardan biri, “Son sürem, seri süresince geliştirilen her şeyi, aceleye getirilmiş ifade ve özensizlikle darmadağın etti” diyor.

Sadece imza sayısı, her ne kadar bir milyona doğru aşama kaydediyor olsa da her kısmı ortalama 15 milyon dolara mal olan dizinin, HBO tarafınca tekrardan çekilmesi olasılık dahilinde görülmüyor.

HBO’nun son açıklamış olduğu rakama nazaran, 18.4 milyon şahıs, tüm eleştirilere karşın dizinin son bölümünü bu platform vasıtasıyla izledi.

Dizinin son kısmı, ABD’da Pazar gecesi, Avrupa’da ise Pazartesi sabaha karşı yayımlanacak.

 

Kaynak: BBC Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here