12.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

60 gazeteci görevi başında öldürüldü!
Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) muhabirlerin sınırları aşıp çarpışmaları ve Ortadoğu, Ukrayna ve Afganistan’da yaşananları haberleştirmeleri sonucu 60 gazetecinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. CPJ bu ölümleri ‘alışılmadık derecede yüksek oran’ olarak tarif etti.

 

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) muhabirlerin sınırları aşıp çarpışmaları ve Ortadoğu, Ukrayna ve Afganistan‘da yaşananları haberleştirmeleri sonucu 60 gazetecinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. CPJ bu ölümleri ‘alışılmadık derecede yüksek oran’ olarak tarif etti.

Merkezi New York’ta bulunan CPJ yayımladığı rapora göre, Suriye, Afganistan, Ukrayna, Filistin, Irak ve Gine başta olmak üzere çeşitli ülkelerde en az 60 gazeteci görevlerini yaptıkları sırada ya da yazdıkları haberler yüzünden öldürüldü. Öldürülen gazetecilerden yüzde 25’ini kendi ülkelerinden farklı ülkelerde görev yapan gazeteciler, yüzde 75’ini de yerel muhabirler oluşturuyor.

Geçen yıl görevleri başında öldürülen gazeteci sayısı 70’ti. Gazetecileri Koruma Komisyonu 1992 yılından bu yana her yıl öldürülen gazetecilerle ilgili raporunu yayımlıyor. Raporda uçak, araba kazası ya da hastalıktan kaynaklanan ölümlere yer verilmiyor. Ancak CPJ 2014 yılında ölen en az 18 gazetecinin daha durumunu mesleki faaliyet ile ilgili olup olmadığı bakımından incelemekte. 

 

Kaynak evrensel


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler