72. Cannes Film Festivali, Jarmusch’un zombileriyle başladı

0


Fransa’nın Cannes şehrinde bu yıl 72’ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali başladı.

25 Mayıs’a kadar sürecek olan festival, ABD’li bağımsız film yönetmeni Jim Jarmusch’un “The Dead Don’t Die” adlı filminin ilkgösterimiyle açılışını yapmış oldu.

Bu yıl Altın Palmiye için 21 yapımın yarışacağı festivalin jüri başkanlığını “The Revenant”, “Birdman” adlı filmleriyle tanınan Oscar ödüllü Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Iñárritu üstüne alıyor. Jüride 21 yaşındaki ABD’li kadın oyuncu Elle Fanning, Gine asıllı Fransız yönetmen Maimouna N’Diaye, ABD’li yönetmen Kelly Reichardt, Polonyalı yönetmen ve yapımcı Pawel Pawlikowski, Fransız senarist, yönetmen ve çizgi film senaryo yazarı Enki Bilal, Fransız yönetmen ve senarist Robin Campillo, İtalyan yönetmen ve kadın oyuncu Alice Rohrwacher ve Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos yer ediniyor.

Festivalde ilk dikkat çeken detay, bu yıl festival afişine de esin kaynağı olan Fransız Yeni Dalga akımının öncü isimlerinden üretken sinemacı ve fotoğraf sanatçısı Agnès Varda’ya ithafen ayrılan ve üstünde “A. Varda” yazan yönetmen koltuğu oldu.

Varda, geçen Mart ayında hayata veda etmişti.

Iñárritu: Liderler ülkelerini öfke, hiddet ve yalanlarla yönetiyorlar

Festivalin bu yılki jüri başkanı Iñárritu, festivalin açılış filmi olna  Jarmusch imzalı “The Dead Don’t Die”ın  vizyonu öncesinde konuştu. Dünya liderlerini eleştiren Iñárritu, liderlerin ülkelerini “öfke, hiddet ve yalanlarla” yönettiğini söylemiş oldu.

Iñárritu, bilhassa göçmen politikalarının yeni bir dünya savaşı çıkarabileceğini belirterek şu şekilde dedi:

“Mesele görmezden gelmek. Dört bir yanda olan şeylere kesinlikle karşıyım ve bizi 1939’a (2. Dünya Savaşı’nın başlangıcı) döndürebilecek tehlikeli gidişatı durduracak bir şeylerin bulunduğunu umuyorum. Buna devam edersek hikâyenin iyi mi sonlanacağını biliyoruz.”

İklim değişikliğini de hatırlatan Meksikalı yönetmen, “Dünya eriyor ve bu adamlar öfke, hiddet ve yalanlarla yargı sürüyorlar; esasen bir senaryo yazıyorlar ve insanların bunların gerçek ve doğru olduğuna inanmasını sağlıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Netflix tartışması

Iñárritu, çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix’e karşı beyazperde salonlarını savundu. Meksikalı yönetmen,“Filmlerin TV’lerde olması güzel sadece niçin insanlara onu beyaz perdede seyretme şansı verilmesin” dedi.  Beyaz perdenin özgürleştirici gücüne değinen Iñárritu, hikâyelerin ve fikirlerin hayatları değiştirebileceğini ve bu “ortak deneyimin” oldukça güzel bulunduğunu beyan etti.

Açılış gecesinde sunucu Édouard Baer, filmleri festivalin ana yarışma kısmına kabul edilmeyen Netflix hakkında Iñárritu’ya destek verdi.

Alain Delon’a karşı başlatılan kampanyada 18 bin imza toplandı

Festival kapsamında verilen Altın Palmiye Onur Ödülü’nün bu yıl “Le samouraï”, “Il gattopardo” ve “Rocco e i suoi fratelli” şeklinde unutulmaz filmlerde rol alan usta oyuncu Alain Delon’a kıymet görüldüğü festival yönetimi tarafınca açıklanmıştı.

Daha ilkin seksist ve homofobik açıklamalarıyla gündeme gelen Delon’a Altın Palmiye Onur Ödülü’nün kıymet görülmesine ABD’lilerden tepki geldi. Festivale karşı başlatılan imza kampanyasında bugüne dek 18 bin imza toplandı.

Cannes Film Festivali yönetimi ise kararın açıklanmış olduğu günden beri gündemde olan bu tepkilere karşın Alain Delon’a ödülünü vermekten vazgeçmeyeceklerini açıklamıştı. Yönetim, Alain Delon’un efsaneleşmiş bir oyuncu ve festival tarihinin mühim bir parçası olduğundan onurlandırıldığına vurgu yapmıştı.

Altın Palmiye ve ana kategorideki ödüller için yarışacak 21 film şu şekilde:

– Jim Jarmusch –  “The Dead Don’t Die”

– Pedro Almodovar –  “Douleur et gloire”

– Marco Bellochio –  “Il Traditore”

– Diao Yinan – “The Wild Goose Lake”

– Bong Joon Ho –  “Parasite”

– Jean-Pierre & Luc Dardenne – “Le jeune Ahmed”

– Arnaud Desplechin –  “Roubaix, une lumiere”

– Mati Diop – “Atlantique”

– Xavier Dolan – “Mathias et Maxime”

– Jessica Hausner – “Little Joe”

– Abdellatif Kechiche –  “Mektoub My Love: Intermezzo”

– Ken Loach –  “Sorry we missed you”

– Ladj Ly – “Les miserables”

– Terence Malick –  “A Hidden Life”

– Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles –  “Bacurau”

– Corneliu Porumboiu –  “La Gomera”

– Ira Sachs –  “Frankie”

– Celine Sciamma –  “Portrait de la jeune fille en feu”

– Elia Suleiman –  “It must be heaven”

– Quentin Tarantino –  “Once Upon A Time In Hollywood”

 

 

 

 

 

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here