Ana SayfaKültür SanatSinema‘73. Cannes Film Festivali’nin...

‘73. Cannes Film Festivali’nin online olarak düzenlemesi söz konusu değil’

Cannes Film Festivali direktörü Thierry Frémaux, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen 73. Cannes Film Festivali’nin online olarak düzenlenmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Hayatımızın her alanına önemli ölçüde etki eden koronavirüs salgını, sinema dünyasında taşları yerinden oynattı. Filmlerin gösterim tarihi ertelenirken; çeşitli sinema organizasyonları ve film festivalleri de ertelenme ya da iptal edilme durumuyla karşılaştı.

Bu dönemde bazı film festivalleri, işleyişini sürdürmek için faaliyetlerini dijital dünyaya taşıdı. Tribeca Film Festivali, programında yer alan bazı filmlerin basın mensupları ve sektör profesyonelleri tarafından online olarak izlenebileceğini açıklarken; SXSW Film Festivali de Amazon iş birliğinde festivali online olarak gerçekleştirmeye karar verdi.

Hâliyle bu durum Venedik, Toronto ve Cannes gibi önemli festivallerin online olarak düzenlenip düzenlenmeyeceği sorusunu akıllara getirdi. Geçtiğimiz haftalarda Toronto Film Festivali direktörleri Cameron Bailey ve Joana Vicente, bu yılki festival için hem fiziki hem de dijital inovasyonlar üzerinde çalıştıklarını belirtirken; Venedik Film Festivali direktörü Alberto Barbera ise festivali online olarak düzenlenmeyi düşünmediklerini söyleyen açıklamalarda bulunmuştu.

‘Cannes’ın ruhu, tarihi ve modeli açısından online bir festival işe yaramaz’

Venedik’in sergilediği bu tutumun benzeri Cannes Film Festivali’nden geldi. Variety’e açıklama yapan Cannes Film Festivali direktörü Thierry Frémaux, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen 73. Cannes Film Festivali’nin online olarak düzenlenmesinin söz konusu olmadığını açıkladı. Daha önce festival yönetimi, salgın nedeniyle ertelenen festivalin haziran sonuna ya da temmuz başına ertelenmesi de dâhil olmak üzere birçok seçeneği göz önünde bulundurduklarını söylemişti. Frémaux’un açıklamalarına bakacak olursak bu seçenekler arasında dijital dünya yok.

Cannes’ın ruhu, tarihi, verimliliği ve modeli açısından böyle bir yöntemin işe yaramayacağını söyleyen Thierry Frémaux, bir Wes Anderson ya da Paul Verhoeven filminin bilgisayardan izlenmesine şiddetle karşı çıkıyor ve bu konudaki düşüncelerini şu şekilde kelimelere döküyor:

“Bir Wes Anderson ya da Paul Verhoeven filmini bilgisayardan izlemek mi? ‘Top Gun 2’ ya da Pixar filmi ‘Soul’u sinemadan başka bir yerde izlemek mi? Bu filmler sinemada gösterilmek için ertelendi; peki biz neden bu filmleri daha önceden dijital bir cihazda göstermek isteyelim ki? Yönetmenler, filmlerini iPhone’da yayınlamak için değil, filmlerini büyük bir ekranda gösterme ve festival gibi etkinliklerde başkalarıyla paylaşma fikriyle hareket ediyor.”

Frémaux, ayrıca bütün festivallerin iptal edilmesi hâlinde bir yıl kaybetmemek adına filmleri göstermenin bir yolunu düşünmek zorunda olduklarını belirtti. Daha önce Netflix filmlerini gösterme konusunda da katı bir tutum sergileyen Cannes yönetiminin dijitalleşme durumuna karşı çıkması elbette şaşırtıcı değil. Koronavirüs salgınının tüm dünyadaki seyrine paralel olarak 73. Cannes Film Festivali’nin akıbetini ve festival yönetiminin bu konuda nasıl bir karar alacağını önümüzdeki aylarda öğreneceğiz. Öte yandan Cannes Film Market gibi festivaller sırasında sektörü bir araya getiren etkinliklerin yerini de sanal marketlerin alması ihtimalinin var olduğunu sözlerimize ekleyelim.

 

Kaynak: FilmLoverss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

En ilginç 21 flash bellek tasarımı

Press Haber | Teknoloji günden güne gelişirken insanların ilgisini çekmeye yönelik de...

6 meyvenin ‘insan eli’ değmeden önceki ‘yabani’ hali

İnsanlık doğaya karşı verdiği "savaşta" görece üstünlük elde ettiğinden beri doğanın...

25 Of The Best Award-Winning Wedding Photos Taken In 2014

1st Place in All About Light, Winter 2013, Taipei, Taiwan 1st Place...

Toplum sorunlarını en iyi anlatan 7 illüstrasyon

Toplumsal hayatımızda farkında olarak ya da olmayarak, bizim yaptığımız ve ya...

Tartışı-Yorum

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp...

Ankara’nın Gayrimenkul Fiyat Artışında 1.İlçesi…

Tolga Yumrukaya / Satış Reçeteleri-1 Emlak sektörü, 2015’te hem değer artışı hem satışlardaki canlılık açısından parlak bir yarıyılı geride bıraktı. Yapı ruhsatı verilerinin gerilemesi de arzın yavaşlayarak eldeki konut stokunun...

Kerbelâ’ya Giderken Hz. Hüseyin

İmam Hüseyin, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ikinci oğludur. Hicretin dördüncü yılı Şaban ayının üçüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Künyesi Ebu Abdullah’tır; lakapları ise Raşid, Tayyib, Vefî, Zekî, Mübarek,...