AB dışişleri bakanları bugün Türkiye’ye yaptırımları görüşecek

0


Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusuna yaptığı askeri operasyonu defalarca kınayan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları bugün Lüksemburg’da toplanarak Ankara’ya uygulanabilecek olası yaptırımları görüşecek.

Toplantı Brüksel saati ile 8:20’de Avrupa Birliği Dış ilişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin konuşması ile başlayacak. Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Konseyi toplantısına, gelişmeler konusunda bilgi vermek amacıyla, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel temsilcisi Geir Pedersen de katılacak.

17-18 Ekim tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşecek kritik Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’ne hazırlık niteliğinde olan bu toplantıda AB Dışişleri Bakanları Türkiye’ye yönelik yaptırımlar konusunda görüş bildirecek.

Konsey sadece Suriye konusunu değil, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında devam eden sondaj çalışmalarını da ele alacak. Toplantının gündeminde Ukrayna, Afganistan, İran, Irak ve Libya da bulunuyor. Konsey toplantısı 14:30’da yapılacak basın toplantısı ile sona erecek.

Avrupa Birliği’nin hassas dengeleri korumaya çalışacağını belirten Robert Schuman Enstitüsü Direktörü Eric Maurice sığınmacı anlaşmasından dolayı Türkiye ile diyalog kapılarının açık kalmasının önemine vurgu yaptı.

Türkiye’ye uygulanabilecek yaptırımların neler olabileceği konusunda net bir görüş birliği oluşmuş değil.

Avrupa Birliği, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın bir an önce sonlandırılması çağrısında bulundu. Bazı Avrupa Parlamenteri de bunun Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği için kırılma noktası olabileceğini dile getiriyor.

Fransa, Norveç, Finlandiya ve Almanya dahil bazı Avrupa ülkeleri Ankara’ya silah satışını durdurma kararı aldı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yapılan toplantından ise ABD ve Rusya’nın vetosundan dolayı Türkiye’ye yönelik ortak kınama mesajı çıkmadı.

Erdoğan: Avrupa ‘Kapıları açarız’ mesajımızı aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe’deki ofisinde gazete, televizyon ve ajansların genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi. Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili dün değerlendirmelerde bulundu.

Bir gazetecinin, “… Avrupa’ya uyarınız oldu. ‘Bize işgalci derseniz kapıları açarız.’ dediniz Avrupalılar mesajı aldı mı?” sorusunu yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi:

Avrupa bu mesajı aldı. Bayağı da sıkıntıları var. Mesaja en ciddi cevabı da Boyko verdi. Boyko’nun verdiği cevap ‘Türkiye bize Brüksel’den daha yakın’ dedi. ‘Komşumuz’ dedi. Dolayısıyla Avrupa Birliği bu konuşmalarına dikkat etmesi lazım’ dedi. Bulgaristan Başbakanı. Herhalde bu önemli bir şey. Diğer soru Rusya’yla ilgili. Putin şu ana kadar takındığı tavırlar özellikle tabii Astana Süreci ve Birinci Soçi Mutabakatı ondan sonra Ankara-Tahran, tekrar döndük Soçi, sonra Ankara, şimdi önümüzde Tahran var. Bütün bu çalışmalarımızı başarılı bir şekilde yürüttük. Başarılı şekilde de yürütüyoruz. Bütün talimatlara Rusya’da uyulması hassasiyetini görüyorum. Bu noktada biz 24 saat içerisinde Sayın Putin’le herhangi bir sıkıntı olduğu anda görüşmelerimizi yapıyoruz. Atılması gereken adımları da beraber atıyoruz. Gerek Dışişleri, Savunma bakanlarımızın birbirleriyle görüşmeleri, gerek istihbaratımızın birbirleriyle görüşmeleri gayet uyumlu şekilde devam ediyor. Burada herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.



CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here