8.5 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 22, 2020

20 maddede Kaypakkaya Kemalizm’i niye eleştirdi?

1949 yılında Çorum’da dünyaya gelen Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) kurucusu İbrahim Kaypakkaya, 18 Mayıs 1973 tarihinde günlerce süren işkenceler sonucu Diyarbakır’da yaşamını yitirdi.Pratikte...

Bunlara bakmalısınız

Zygmunt Bauman: Sosyal medya çok kullanışlı ve keyifli bir tuzak

Zygmunt Bauman yakınlarda 90. doğum gününü kutladı ve Leeds’deki evinden İspanya’nın kuzeyindeki Burgos’taki bir etkinliğe gitmek için iki kez uçağa bindi. Söyleşiye başlarken yorgun...

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

10 şairden 10 sonbahar şiiri

Yaz bitti artık, ilkbahar öncesinde bitivermişti zaten. Sıradaki mevsim sonbahar ve aylardan eylül. Gerek sonbaharın gerekse eylül ayının hüznü bir başkadır. Yaprak sadece sararmakla...

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Mohsen Namjoo Meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü. Edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başlamıştı. okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol...

20 şiiriyle Ülkü Tamer

1937 senesinde Antep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de yaşamını devam ettirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden...

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

ABD Basını: Pentagon Trump’a bir dizi askeri seçenek sundu

ABD’li yetkililer Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine saldırının İran’ın güneybatısından düzenlendiği görüşünde. Üst düzey Amerikalı yetkililer drone ve füzelerin kalktığı ve ateşlendiği noktaların belirlendiğini söylüyor. ABD basınına göre Pentagon Başkan Trump’a bir dizi askeri seçenek sundu.

ABD basınında yer alan haberlere göre füzelerin ateşlendiği noktalar İran’ın güneyinde, Basra Körfezi’nin en kuzey ucunda.

New York Times gazetesine göre, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Başkan Trump’a aralarında füzelerin ateşlendiği noktalar ve depolama alanlarının vurulması ya da İran’ın petrol altyapısını hedef alabilecek gizli siber operasyonların olduğu bir dizi askeri seçenek sundu.

Amerikalı yetkililere göre bölgeye ilave ABD askerlerinin gönderilmesi dahil olmak üzere bütün seçenekler masada. Foreign Policy dergisinin konuyla ilgili haberine göre, Trump yönetimi içersinde de İran konusunda görüş ayrılıkları bulunuyor.

Foreign Policy’yekonuşan üst düzey bir Trump yönetimi yetkilisine göre, Dışişleri Bakanlığı’nın bölgede önemli ölçüde askeri varlığın arttırılması, Savunma Bakanlığı’nınsa ihtiyatlı hareket edilmesinden yana. Pentagon yetkilileri böyle bir adımın maliyetinin yüksek olacağını ve başka muharip misyonlardan askeir kaynak aktarılmasını gerekli kılabileceğini savunuyor.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford Salı günü yaptığı açıklamada Başkan Trump’ın henüz askeri bir operasyon talep etmediğini yalnızca planlama yapılmasını istediğini belirtti.

Amerikalı istihbarat analistleri ve askeri uzmanlar, saldırıda ateşlenen füzenin kaynağı ve rotasının belirlenmesi amacıyla Suudi Arabistan’da ele geçirilen füze güdüm mekanizmasını inceliyor.

Saldırıda hasar gören noktalara ilişkin uydu fotoğrafları, alçaktan uçan seyir füzelerinin radar izleri değerlendiriliyor. Saldırıdan önceki ve sonraki ses kayıtları da inceleniyor. Saldırının düzenlendiği noktadan toplanan füze ve drone parçaları analiz ediliyor.

Trump: “Ruhani ile görüşmemeyi tercih ederim”

ABD Başkanı Donald Trump’a New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşme ihtimalinin olup olmadığı soruldu.

Trump görüşmeyi seçenek dışı bırakmadı ancak Ruhani ile görüşmeyi tercih etmeyeceğini belirtti. Trump “Kendisiyle görüşme gündemimde yok. Henüz hazır olduklarını sanmıyorum ama hazır olacaklar. Hiçbir şeyi seçenek dışı bırakmıyorum ama şu an görüşmemeyi tercih ederim” ifadelerini kullandı.

Suudi hava savunma sistemi füzeleri neden durduramadı?

Analistlere göre yaptığı açıklamalarla askeri bir çatışmadan uzak durmak istediğinin de sinyalini veren Suudi Arabistan yönetimi petrol tesislerine yönelik saldırının kendi savunma sistemlerindeki açıkları göstermesinden dolayı endişeli.

Uzmanlar, Cumartesi günkü saldırının yol açtığı hasarın, Suudi Arabistan’ın en yüksek askeri harcamaya sahip ülkeler arasında olmasına karşın hava sahasında patlak verebilecek bir savaşa yeterince hazırlıklı olmadığını ortaya koyduğu görüşünü aktarıyor.

Amerikalı yetkililere göre Suudi hava savunma sistemleri drone ve füzeleri etkisiz hale getiremedi çünkü hava savunma sistemlerinin yönü Yemen’den gelebilecek olası saldırıları önlemek üzere güneye çevrilmişti.

Suudi Arabistan’da 1996’daki bombalı saldırıda ne olmuştu?
Uluslararası stratejistler, Suudi Arabistan’ın son saldırı ile ilgili olarak süreci ağırdan alma ya da net bir dille İran’ı doğrudan suçlamama yaklaşımına dikkat çekerken, 25 Haziran 1996 yılında Suudi Arabistan’da düzenlenen bombalı saldırıya atıfta bulunuyor.

Suudi Arabistan’ın El Huber şehrinde Güney Nöbeti Harekatı’na katılan koalisyon askerlerinin kaldığı komplekse yapılan bombalı saldırıda 19 ABD askeri ile siviller hayatını kaybetmişti.

Analistler, Suudi yönetiminin askeri bir çatışmadan kaçınmak amacıyla, söz konusu bombalı saldırıda İran’ın rolünü kasıtlı olarak belirsiz bıraktığına dikkat çekiyor. Amerika’da görülen davada saldırıdan İran’ın sorumlu olduğu sonucuna varılmıştı.

Suudi yetkililer: “Petrol üretimi ay sonuna kadar normale döner”

Petrol tesislerine yönelik saldırıdan petrol üretiminin etkilenmesi sebebiyle petrol fiyatlarında yüzde 10 oranında bir artış yaşanmıştı. Dünyanın en büyük ham petrol tesislerine yönelik saldırı Saddam Hüseyin’in 1990-91 Körfez Savaşı sırasında Kuveyt’in petrol kuyularının yakılmasından bu yanaki en büyük saldırı olarak kayıtlara geçti.

Suudi Arabistan’dansa petrol üretimini yarı yarıya düşüren saldırıdan 3 gün sonra piyasaları rahatlatabilecek açıklamalar geldi.

Üst düzey bir Suudi kaynak Suudi Arabistan’ın saldırının ardından petrol üretiminde yaşanan 5,7 milyon varillik açığın yüzde 70’inin kapatmak üzere olduklarını belirtti. Suudi yetkililer petrol üretiminin bu ay sonuna kadar normale dönebileceğinin mesajını verdi.

Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco’nun işlettiği Abqaiq ve Khurais petrol sahalarının hedef alındığı saldırıdan bu yana Suudi Arabistan Enerji Bakanı da ilk kez basın toplantısı düzenleyerek son durumla ilgili bilgi verdi. Suudi Enerji Bakanı Aramco tesislerine yönelik saldırıyı henüz kimin düzenlediğinin bilinmediğini belirtti.

Suudi bakan Prens Abdülaziz bin Selman, ay sonuna kadar üretimin günde 11 milyon varili, Kasım ayı sonuna kadar da 12 milyon varili bulacağını söyledi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı ülkesinin küresel petrol piyasalarının güvenli tedarikçisi olarak rolünü sürdüreceğini vurguladı, Suudi Arabistan’ın bundan sonrasında olası saldırılara karşı sıkı önlemler alması gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump saldırının ardından petrol fiyatlarındaki artışın çok fazla bir artış olmadığını söylemişti. Trump saldırı sonrası Stratejik Petrol Rezervi’ndeki petrolün kullanılmasına gerek olmadığını düşündüğünü belirtti.

Suudi yetkililerden gelen açıklamalar petrol üretiminin normale dönmesinin aylar sürebileceğine ilişkin endişelerini bir miktar giderdi.

Suudi Arabistan’ın petrol sahalarına yönelik saldırının ardından Aramco şirketinin halka arz sürecini etkilemesi ihtimali belirmişti. Aramco Başkanı Yassir El Rümeyyan Suudi petrol devinin halka arzının önümüzdeki 12 ay içinde hazır olacağını, bu konuda Suudi Arabistan’ın kararlı olduğunu söyledi.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Ukraynalı Fotoğrafçı Vadim Stein, drama, heykelcilik ve grafik üzerine yaptığı çalışmalarının ardından dansçıların fotoğraflarını çekmeye karar verir.Fotoğrafçı Vadim Stein'in çalışmalarından küçük bir demeti sizin...

Özdemir Asaf’ın enleri, ilkleri bilinmeyenleri!

Özdemir Asaf şiirleri, hayatı ve hikayeleriyle şiirimizin en nadide şairlerinden biridir. Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının en önemli isimlerinden Özdemir Asaf'ın şiirleri dışında başına gelmiş bilinmeyen...

Yapay Zeka: Dost Mu, Düşman Mı?

Londra'daki Kraliyet Cemiyeti'nde sıradan bir Haziran'ın bir Cumartesi sabahı. Bilgisayar bilimcileri, halk arasında ünlü isimler ve gazeteciler, onlarca yıldır süregelen bir mücadeleye tanıklık etmek...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

Son haberler

Doç. Dr. Aysel Gündoğdu: Ekonomistlerin Görüşleri ile Yatırım Yapmalı mıyım?

Doç. Dr. Aysel Gündoğdu’nun Finans Okulu kanalındaki yeni videosu; Ekonomistlerin Görüşleri ile Yatırım Yapmalı mıyım?   Aysel GÜNDOĞDU Assoc. Professor of Finance Faculty of Business and Management...

Rolls-Royce ‘corona’ nedeniyle 9 bin kişiyi işten çıkaracak

Britanyalı uçak motoru üreticisi Rolls-Royce, Covid-19 salgınının yarattığı ekonomik kriz nedeniyle 9 bin kişinin işine son verileceğini duyurdu.Fotoğraf: ReutersŞirketin açıklamasında, pandemi nedeniyle...

İspanya olağanüstü hali beşinci kez uzattı: 7 Haziran’a kadar sürecek

İspanyol Meclisi, Covid-19 salgını nedeniyle 14 Mart’tan bu yana uygulanan ve 24 Mayıs’ta süresi dolacak olağanüstü halin iki hafta daha uzatılmasına onay verdi.Fotoğraf: ReutersSol...

DSÖ: Salgında gideceğimiz daha uzun bir yol var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus “Bu salgında gideceğimiz daha uzun bir yol var” dedi.Fotoğraf: ReutersDSÖ’nün corona virüsü salgını konusundaki tutumu...

Oscar ödülleri koronavirüs salgını nedeniyle ertelenebilir

28 Şubat’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulması planlanan 2021 Oscar ödülleri, gösterim ve çekim takvimlerini alt üst eden koronavirüs salgını nedeniyle ertelenebilir. Tüm dünyada korku...