16 C
İstanbul
Salı, Mayıs 11, 2021
spot_img

ABD Hisse Senetlerindeki serbest düşüş: İşte dikkat edilecek gelişmekte olan piyasa tahvilleri
[ad_1]

Geçmişte yaşanan ABD hisse senedi piyasalarındaki çöküşe kıyasla 11 gelişmekte olan tahvil piyasasında yapılan bir araştırmaya göre, Çin tahvillerinin ABD tahvilleri ile arasındaki fark; ABD tahvil faizindeki bir baz puan değişime karşılık için ortalama sadece 0,4 baz puan genişlerken, Tayland’ın 0,5 baz puan, Rusya’nın 2,5 baz puan ve Güney Afrika’nın 1,4 puan oldu.

Hisse senedi kayıplarına en küçük tepkiyi gösteren tahviller, yabancı portföy akışlarına daha kapalı olan veya finansa cenneti olarak algılanan ülkeler oldu. Buna karşılık, en büyük hareketler, yüksek düzeyde yabancı mülkiyeti, nispeten serbest işlem gören para birimleri ve petrol gelirlerine bağımlılığı olan ülkelerde izlendi.

Yükselen piyasa yatırımcıları, koronavirüsün yayılması dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarını faiz oranlarını düşürmeye zorladığı için artan volatilite ve artan negatif getirili borç yığını ile karşı karşıya. ABD hisse senetleri Pazartesi günü 2008 mali krizinden bu yana en büyük kayıplarını gördü ve ABD’deki salgında henüz herhangi bir plato işareti görülmüyor.

Bloomberg çalışması, 2011’in ortasından Mart ayındaki en yeni koronavirüsle ilgili hisse senedi düşüşüne kadar yedi dönemi kapsamakta. Aşağıda, her bir ülkenin oranlarının ortalama olarak nasıl tepki verdiğinin büyüklüğünü ve tutarlılığını gösteren bir tablo bulunmakta.

ABD tahvillerindeki 1 baz puan değişime ortalama tahvil faizi değişimi (baz puan) )
Rusya: 2,52
Güney Afrika: 1,43
Türkiye: 1,39
Meksika: 1,19
Endonezya: 1,15
Malezya: 1,06
Hindistan: 0,73
Güney Kore: 0,71
Brezilya: 0,68
Tayland: 0,47
Çin: 0,41

Söz konusu hesaba göre Çin’in faiz farkı, ABD’de ortalama 19 baz puan hareket karşısında ortalama sekiz baz puan veya 0.4 baz puan artış gösterdi. Yerel para tahvillerinde yabancı yatırım düşük kalırken, menkul kıymetleri çoğunlukla iç maliye ve para politikalarına tepki gösterdi.

Tayland’ın faiz farkı, ABD’de 1 baz puan değişi başına ortalama 0,5 baz puan arttı ve güçlü cari işlemler fazlası ve merkez bankası dış rezervleri nedeniyle baht’ın yarı cennet pozisyonunun altını çizdi.

Rusya’nın faiz farkı, petrol ve yüksek yabancı hisse bağımlılığına dayanarak ABD tahvillerinde 1 baz puan artış başına ortalama 2,5 baz puan genişledi.

Güney Afrika’nın faiz farkı ABD tahvillerindeki 1 baz puan hareket başına ortalama 1,4 baz puan artmış, büyük olasılıkla yerel döviz tahvillerindeki yüksek yabancı payını, 2012’den bu yana devam eden ikiz açıkları ve rand’ın serbestçe işlem gören pozisyonunu yansıtmakta.

Türkiye’nin faiz farkı, ABD tahvillerindeki 1 baz puan hareket başına ortalama 1,4 baz puan arttı.

Bloomberg[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler