ABD İle Bu Kez de “Resolution 372” Krizi mi?

0


Karar tasarısı uzun uzun Türkiye’nin ABD ile ne kadar uzun bir süredir müttefik olduğunu anlatan cümlelerle başlıyor fakat sonrasında Türkiye’nin S-400 füzeleri alışından hareketle bir dizi konuyla ilgisiz suçlamalar yöneltiyor. Türkiye’nin demokrasiden uzaklaşmasından tutun basın özgürlüğünü ihlal gibi konuyla ilgisiz meselelere vurgu yapıyor. ABD elçilik çalışanlarının haksız yere gözaltına alındığı gibi aslında geçtiğimiz günlerde çözülmüş meselelere yeniden atıf yapılıyor.

Bütün bunlardan daha vahimi bu kez karar tasarısında Türkiye açıkça Kıbrıs’ta “işgalci” olarak tanımlanıyor.

 

Tasarı Türkiye’nin S-400 alımı nedeniyle kınanması (aslında çok daha ağır bir kelime olan “condemn” kullanılıyor.), Türkiye’nin F-35 programından çıkartılması ve CAATS denen önemli yaptırımların Türkiye’ye –eğer S-400 alımı gerçekleşirse- uygulanması çağrısı yapıyor.

Temsilciler Meclisi, ABD Kongresinin Senato ile birlikte iki kanadından biri. Geçmişte Senato’da da benzer önergeler karara bağlanmıştı. Resolution 372, adı üstünde, bağlayıcı bir kanun değil, bir karar tasarısı. Bunun kabul edilmesi derhal bu yaptırımların yürürlüğe gireceğini göstermez. Fakat Türk pilotlarına verilen F-35 eğitimlerinin durdurulması kararı ile birlikte yaptırımların hızlanacağı konusunda yine de önemli bir kriz nedeni ya da en azından belirtisi.

Türkiye’nin bu sırada Doğu Akdeniz’de doğal gaz sondajı nedeniyle büyük bir gerilim yaşadığı düşünülecek olursa Kıbrıs Rum kesiminin Türkiye2nin sondaj gemisi mürettebatı için tutuklama kararı haberlerinin ortalıkta dolaşmaya başlamasından hemen sonra gelen bu Resolution’da alışılmadık biçimde Türkiye’nin Kıbrıs’ta işgalci olarak nitelenmesi aba altından daha büyük bir tehdit olarak görülebilir.

Havacılık konularında uzman yazar Arda Mevlutoğlu da yaşanan konuyu şöyle yorumladı:

Bu tweet’de yasa kelimesi geçmesine rağmen “Resolution” karar tasarısı olarak nitelenebilir ve henüz yaptırımların derhal hızlanacağına dair kesin bir yasa kabulü söz konusu değil.

Bütün bu can sıkıcı haberlere rağmen piyasa, özellikle de dolar kuru şimdilik sert bir olumsuz tepki göstermedi. Bunun bir sebebi İstanbul yerel seçiminden sonra AK Parti hükümetinin S-400 konusunda geri adım atacağına dair piyasalarda iyimser bir inancın oluşu. Hâttâ uzlaşmanın Haziran sonunda Brüksel’de yapılacak NATO zirvesindeki bir görüşmede olabileceği yönünde Türk otoritelerini kaynak gösteren haberlerde uluslararası basında çıkıyor.

İLGİLİ HABERYaptırımlar Erken Başladı; ABD, Türk Pilotlarına F-35 Eğitimini Durdurdu!Yaptırımlar Erken Başladı; ABD, Türk Pilotlarına F-35 Eğitimini Durdurdu!

İLGİLİ HABERS-400 krizi:  Yaz çok sıcak geçecekS-400 krizi:  Yaz çok sıcak geçecek

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here