Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

ABD IŞİD’e Sanal Ortamda da Savaş Açtı

Dünyadan, Tüm Haberler 17 Kasım, 13:28'de eklendi

Batılı genç erkek ve kadınların IŞİD’e katıldığı yolundaki haberler, başta Amerika olmak üzere birçok ülkeyi kaygılandırıyor. İşte bu nedenle Beyaz Saray, IŞİD’in Batı ülkelerinden kendine yeni savaşçılar bulmasını engellemek üzere farklı yöntemlere başvuruyor.
IŞİD, İnternet’te yayınladığı İngilizce dergisi ve sosyal medyadaki varlığıyla Avrupa ve Amerika’da yaşayan gençleri cezbetmeye çalışıyor.

Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisi ve Kamu İşleri Müsteşarı Richard Stengel, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Obama yönetiminin IŞİD’e kendi mesajıyla yanıt verdiğini söylüyor: “IŞİD, bu gençlere, Suriye ve Irak’ta cihada katılmanın son derece çekici olduğu mesajını iletiyor. Bizim yapmak istediğimiz ilk iş ise gerçeğin, IŞİD’in vadettiği cennetle uzaktan yakından ilgisi olmadığını göstermek. IŞİD’in dünyasında demokrasiye yer olmadığını, IŞİD’in ideolojisinin İslam’la bağdaşmadığını anlatmak istiyoruz.”

Amerika, hedef kitleye ulaşmak için farklı yöntem ve platformlar kullanıyor.

Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisi ve Kamu İşleri Müsteşarı Richard Stengel bu yöntemleri şöyle açıklıyor: “Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını, hükümet yetkililerinin konuşmalarını, IŞİD’e karşı olan din adamlarının açıklamalarını kullanıyoruz. Suriye’ye gidip IŞİD’e katıldıktan sonra geri dönen yabancıların anlattıklarına, durumun aslında hiç de hayal ettikleri gibi olmadığına dair söylediklerine yer veriyoruz.”

İstihbarat yetkilileri ve terör uzmanlarına göre, askeri mücadele, IŞİD’e karşı verilen savaşın sadece bir yüzü ve IŞİD’e katılımı durdurmak için örgütün ideolojisinin çürütülmesi gerekiyor.

Kaynak: Amerika’nın Sesi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Viyana’da Festivaller

Viyana’da Festivaller

0
0
30 Ocak, 10:25
Eskişehir İş İlanları

Eskişehir İş İlanları

0
0
20 Aralık, 14:50
Ankara Coffee Festivali

Ankara Coffee Festivali

0
0
4 Ekim, 23:17
En iyi 18 felsefi film!

En iyi 18 felsefi film!

0
0
20 Aralık, 14:37
Kadın Giyim Markaları

Kadın Giyim Markaları

0
0
22 Mayıs, 12:09
Bayan Kot Ceket

Bayan Kot Ceket

0
0
22 Mayıs, 12:05