ABD Kongresi’nden Peşpeşe S-400 Adımları

0


ABD Temsilciler Meclisi Ödenek Komisyonu’nun Türkiye’ye F-35’lerin teslim edilmesini engellemiş olan tasarıyı görüşmesinin peşinden Dışişleri Komisyonu’ndan da S-400 adımı geldi. Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili Kurultay üyelerinin destek verdiği karar tasarısında Türkiye’ye S-400’leri almaktan vazgeçmesi çağrısı yapılmış oldu.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’na sunulan tasarıda Türkiye ile zamanı müttefiklik ilişkisi vurgulandı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Rusya ile Türk-Amerikan ortaklığını ve Türkiye’nin NATO’daki rolünü tehlikeye atabilecek askeri bir ilişkiden kaçınması çağrısı yapılmış oldu. Tasarıda Türk hükümetine Rusya’dan S-400 roket müdafa sistemi almak için meydana getirilen anlaşmanın iptal edilmesi çağrısında bulunulmuş oldu.

“S-400’ler alınırsa ABD Kongresi izleyici kalmaz”

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nun Demokrat Partili Başkanı Eliot Engel “Bu karar ABD Kongresi’nin ülkemizin Türkiye ile zamanı ilişkisine taahhüdünü gösteriyor. Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mühim NATO müttefikimizi götürmüş olduğu yönden endişeliyiz. Demokrasi, sivil cemiyet ve özgür basına yönelik saldırıları kaygı verici. (Rusya Cumhurbaşkanı) Vladimir Putin ile samimi durmak kabul edilemez. ABD Kongresi Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 roket müdafa sistemini alması halinde boş oturmayacak. Bu tasarı Erdoğan’a ‘Bu yolda gidersen ciddi neticelerle karşı karşıya kalacaksın’ mesajını net şekilde veriyor” ifadelerini kulllandı.

“Türkiye tercihini yapmalı”

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nun Cumhuriyetçi kıdemli üyesi Michael McCaul da “Türkiye uzun süredir ABD’nın müttefiki. Sadece bir tercih yapmak zorunda. Ankara’nın Rus roket sistemini alması halinde ABD derhal yaptırım uygulamalı ve Türkiye’yi de F-35 programından çıkarmalıdır. Her iki partinin de destek verdiği karar tasarısı Türkiye’nin seçimini yapması gerektiği mevzusunda Kurultay’den gelen açık bir bildiri olarak algılanmalı. Türkiye Rusya ile mi ortak olacak yoksa NATO müttefikleriyle mi? Ümit ederim Erdoğan doğru sonucu verir. İttifakımızın geleceği buna bağlı” şeklinde konuştu.

Temsiciler Meclisi’nin Demokrat Çoğunluk lideri Steny Hoyer “Türkiye’nin liderlerinin NATO ile Batı’dan ve ittifakı birleştiren ortak demokratik değerlerden uzaklaşmasından endişeliyiz” dedi.

Cumhuriyetçi Kurultay üyesi Kevin McCarthy de “Türkiye’ye verilen bildiri açık. Türkiye’nin S-400’leri alması halinde F-35’leri almaması mevzusunda geniş tabanlı ve her iki partinin de desteğini gören bir mutabakat söz mevzusu. Bunun ABD’nın ulusal güvenlik çıkarlarına yönelik fazlaca ciddi neticeleri olur. Türkiye bu alımı iptal etmeli ve bunun yerine beraber çalışmanın ortak çıkarımıza olduğu alanlarda ABD ile ortaklaşa iş yapmalıdır” ifadelerini kullandı.

Tasarıya destek veren Temsilciler Meclisi Hakkaniyet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler da, “Türkiye Putin’le hareket etmek ve kendi halkının haklarını bastırmak benzer biçimde bir tehlikeli yolda ısrar edemez. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus yapımı hava müdafa sistemleri ABD’nın güvenliğini tehdit eder ve müttefiklerimize zarar verir” diye konuştu.

“Yasalarımızı uygulamalıyız”

Tasarıda imzası bulunan Cumhuriyetçi Kurultay üyesi Doug Collins de “ABD ve Türkiye’nin kuvvetli ilişkileri oldu sadece Türkiye’nin Rus hava müdafa sistemini alma planlarını görmezden gelemeyiz. Türkiye’nin Rusya’dan askeri teçhizat alma planı NATO’daki yerine zarar veren güvenlik riskleri taşımakta. Kendi ülkemizin güvenliğini ve NATO müttefiklerimizin güvenliğini korumak amacıyla, Rus müdafa şirketleri ya da istihbaratıyla iş yapanlara yaptırım uygulanması dahil yasalarımızı uygulamalıyız” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Temsilciler Meclisi’nde F-35 yasa tasarısı

Temsilciler Meclisi Ödenek Komisyonu’nun gündeminde de Türkiye’nin Rusya’dan satın almış olduğu roket müdafa sistemi S-400’lerle ilgili münakaşa vardı. Komisyon, müdafa bütçesine yönelik kapsamlı bir harcama tasarısına, Türkiye’ye F-35 cenk uçaklarının teslim edilmesini engellemiş olan bir madde ekledi. Tasarı bugün komisyonun alt komitesinde görüşüldü.

Temsilciler Meclisi Ödenek Komisyonu’nun tasarısına eklenen madde, F-35’lerin Türkiye’ye teslim edilmesi için federal bütçeden kaynağın kullanılmasını yasaklıyor. ABD’de Kurultay çoğunlukla federal hükümet bütçesi üstündeki denetimini bütçe kaynaklarının kullanımını yasaklayarak siyaset etkileme aracı olarak kullanıyor. Bu şekilde bir durumda söz mevzusu tasarı F-35’lerin Türkiye’ye gönderilmesi mevzusunda yakıt ya da pilotlar için bütçeden harcama yapılmasını olanaksız kılacak.

Washington’un öteki NATO üyesi olan müttefikleri benzer biçimde Türkiye de F-35 cenk uçaklarının üretiminde hem alıcı hem de ortak. Sadece Amerikalı yetkililer Türkiye’nin Rus sistemini satın alma kararının Lockheed Martin tarafınca üretilen F-35’lerin güvenliğine yönelik bir risk teşkil ettiğini korumak için çaba sarfediyor.

Bu mevzuda iki ülke içinde yaşanmış olan ihtilaf Washington ve Ankara arasındaki ilişkileri germiş durumda.

Temsilciler Meclisi Ödenek Komisyonu Müdafa Bakanlığı’na kaynak elde eden büyük tasarıyı görüşecek. F-35’lerle ilgili madde 690 milyar dolarlık yasa tasarısının minik bir kısmı.

Reuters haber ajansı F-35’lerle ilgili bu tasarının ne vakit yasalaşacağını ya da yasalaşıp yasalaşmayacağını söylemek için hemen hemen erken bulunduğunu belirtiyor. Tasarının yasalaşması için ilk olarak Demokratlar’ın kontrolundaki Temsilciler Meclisi’nden ondan sonra da Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato tarafınca kabul edilmesi gerekiyor.

Tasarının yasalaşması için müdafa için Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratların sunduğundan daha çok kaynak kısaca ortalama 750 milyar dolar talep eden ABD Başkanı Donald Trump’ın da imzalaması gerekiyor.

Temsilciler Meclisi Ödenek Komisyonu’nun web sitesinde söz mevzusu müdafa tasarısına ilişkin olarak yer edinen 14 Mayıs tarihindeki basın bildirisinde son madde olarak tasarının F-35’lerin Türkiye’ye transferini yasakladığı, bunun da amacının ABD teknolojisini Rus roket sistemleri karşısında riske atmamak olduğu belirtiliyor.

Tasarının kapsamlı metninde de ilgili bütçe kaynağının “F-35 hava araçları ya da F-35 tabanca sistemlerinin Türkiye Cumhuriyeti’ne teslimi için kullanılmayacağı” ifade ediliyor.

Temsilciler Meclisi Ödenek Komisyonu’nun sayfasındaki basın bildirisine bakılırsa, tasarı 90 tane kısaca talep edilenden 12 tane daha çok F-35 cenk uçağı için toplam 8,7 milyar dolarlık kaynak ayrılmasını öngörüyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here