Ana SayfaHaberlerDünyadanABD ordusunun, namaz uygulaması...

ABD ordusunun, namaz uygulaması kullanan Müslümanların verilerini topladığı iddia edildi

ABD ordusunun, Müslümanlar arasında yaygın olarak kullanılan bazı cep telefonu uygulamalarından toplanan konum verilerini satın aldığı iddia edildi.

hakkında ABD ordusunun namaz uygulamasi kullanan Muslumanlarin verilerini topladigi iddia edildi ABD
Fotoğraf: muslimpro.com

ABD merkezli internet gazetesi VICE’ın teknoloji kolu Motherboard’un öne sürdüğüne göre, Amerikan ordusu bu verileri deniz aşırı operasyonlarda kullanıyor.

Verilerinin satıldığı iddia edilen uygulamalar arasında yaklaşık 100 milyon kez indirilen ve namaz saatleriyle kıblenin yönünü bildiren ‘Muslim Pro’nun yanı sıra, Müslümanların kullandığı bir çöpçatan sitesiyle bir fırtına ve su terazisi uygulaması da var.

Uygulama verileri orduya

Motherboard, kamuya açık kayıtlar, geliştiricilerle yapılan görüşmeler ve teknik analiz yoluyla, ABD ordusunun konum verilerini elde etmek için kullandığı veri akışını ortaya çıkardı.

Biri, Locate X adlı ürünü geliştiren Babel Street adlı şirkete bağlanıyor. ABD Özel Harekat Komutanlığı, denizaşırı özel kuvvet operasyonlarına yardımcı olmak için buna erişim satın almış.

Diğer veri akışı, konum verilerini doğrudan uygulamalardan alan ve ardından bu verileri güvenlik şirketlerine ve dolayısıyla orduya satan X-Mode adlı şirket aracılığıyla yapılıyor.

X-Mode’a veri gönderen uygulamalar, kullanıcılara ne zaman dua etmeleri gerektiğini ve Mekke’nin kullanıcının mevcut konumuna göre hangi yönde olduğunu hatırlatan bir uygulama olan Muslim Pro’yu da içeriyor.

Muslim Pro’nun sitesine göre uygulama, Android’de 50 milyondan fazla ve iOS dahil diğer platformlarda toplamda 98 milyondan fazla indirilmiş.

Muslim Pro, soruşturmadan sonra verilerin satışını durdurdu ve Motherborad’a şunları söyledi: “Muslim Pro ile her gün milyonlarca edilen dua ile alakalı olarak, veri ortaklarımızla -dört hafta önce başlayan X-Mode dahil- ilişkilerimizi derhal sonlandırıyoruz. Kullanıcılarımızın inançlarını gönül rahatlığıyla uygulamalarını sağlamak için gerekli tüm önlemleri almaya devam edeceğiz ve bu, Muslim Pro’nun kuruluşundan bu yana tek misyonu olmaya devam edecektir”.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Tumblr’ın seçimiyle 2014’ün en iyi 19 Gif’i

Her yıl en çok beğenilen Gif'leri belirleyen Tumblr, 2014 yılının en...

Başarılı kişilerin 9 sabah alışkanlığı!

İş hayatında başarılı olmuş üst düzey yöneticilerin, günün ilk saatlerinde gerçekleştirdikleri...

Barışı öğretmenin 10 adımı

Dünya tarihinde barıştan çok savaşların yazılması hiçbir zaman bir tesadüf değildir....

Evlenmeden önce bir daha düşünmeniz için 10 evlilik filmi

Evlilikle ilgili filmler ya da evlilik filmleri demeden önce "evlilik kurumu"...

Tartışı-Yorum

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.  7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...

Enflasyon nedire birde böyle bakmak! (Tolga Yumrukaya)

Yazı/ Tolga Yumrukaya  Tolga Yumrukaya'nın kaleminden ekonomi-enflasyon nasıl yazısı.‘Sefagiller ile Cefagiller’Eşit topraklara ve eşit işgücüne sahip birbirinden bağımsız iki ayrı ada da yaşayan iki toplum düşünelim. Sefagiller ve Cefagiller.Her ikisi...

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep...