ABD Şam’ın niyetini okudu: Kimyasal silah kullanma işaretleri görüyoruz

0


ABD, Suriye yönetiminin kimyasal tabanca kullanabileceğine dair işaretler görülmeye başladığını öne sürdü.

Fotoğraf: Reuters

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şu şekilde dendi: “ABD Birleşik Devletleri kuzeybatı Suriye’de Beşar Esad rejiminin, herhangi bir yeni kimyasal tabanca kullanımının emareleri dahil, askeri operasyonlarını yakından izlemeye devam ediyor. Maalesef, Esad rejiminin 19 Mayıs 2019 sabahı Suriye’nin kuzeybatısında meydana getirilen bir klor saldırısı da dahil olmak suretiyle, tekrardan kimyasal tabanca kullanabileceğine dair işaretler görmeye devam ediyoruz. Bu vaka hakkında data topluyoruz fakat Esad rejiminin kimyasal tabanca kullanımı durumunda, ABD ve müttefiklerimizin süratli ve uygun bir halde karşılık vereceği mevzusunda uyarımızı tekrarlıyoruz.”

Suriye’de iç cenk süresince düzenlenen ya da düzenlenmiş olduğu iddia edilen kimyasal saldırıları kimse üstlenmedi. Faillerin bulunması yönünde bugüne dek ortaya konan çabalar da netice vermedi.

ABD bugüne dek Şam yönetimine yönelik düzenlemiş olduğu hava saldırılarını her seferinde bir kimyasal hücum iddiasından sonrasında gerçekleştirmiş oldu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here