ABD: Suudi petrol tesisine saldırı ‘savaş sebebi’

0


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Aramco tesislerine yapılan saldırının, savaş sebebi olduğunu söyledi. Suudi Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Turki el Maliki ise petrol tesislerine yapılan saldırının ‘tartışmasız bir şekilde’ İran tarafından desteklendiğini söyledi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Türki, Aramco tesislerine düzenlenen saldırıda kullanılan füze parçalarıyla basın konferansı düzenledi. Fotoğraf: Reuters

DHA’nın haberine göre Pompeo, Cidde’yi ziyaretinde, Suudi Aramco tesislerine yönelik saldırının, Yemen’deki Husi isyancılarının değil, İran’ın sorumlu olduğu bir ‘savaş eylemi’ olduğunu belirtti.

Suudi Savunma Bakanlığı, saldırıda kullanılan seyir füzesi ve silahlı insansız hava araçlarının parçalarını basın toplantısında gösterdi.

El Maliki, şunları söyledi: “Saldırı, tartışmasız bir şekilde İran tarafından desteklendi. Saldırı kuzeyden başlatıldı. Tam fırlatılma noktasını tespit etmek için çalışıyoruz.”

İran: Saldırı yapılırsa ciddi misilleme yaparız ve saldırının kaynağıyla sınırlı kalmayız

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e, İran’a ‘yaptırımları önemli ölçüde arttırma’ talimatı verdiğini söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre İran’a yaptırımlarla ilgili daha fazla ayrıntıyı 48 saat içinde vereceğini söylemekle yetinen Trump, saldırıyla ilgili olarak “Bilmediğimiz yeni bir şey öğrenmedik” dedi. Trump, saldırının ardından nihai seçeneğin savaş olduğunu belirtti.

BBC Türkçe’nin haberine göre İran, ABD’ye bir mektup göndererek, saldırıdan sorumlu olmadığını ve kendisine yönelecek askeri bir saldırıya karşı derhal ciddi misilleme yapacaklarını bildirdi.

ABD ile diplomatik ilişkileri kesik olduğu için İran’ın İsviçre büyükelçiliği üzerinden gönderilen resmi mektupta İran, kendilerine bir askeri saldırı olduğu takdirde, buna yanıtlarının ‘saldırının kaynağıyla sınırlı olmayacağını’ bildirdi.

Ruhani: BM genel kuruluna katılım için vize verilmezse ziyareti iptal edebiliriz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD vize vermezse gelecek hafta katılmayı planladığı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için New York ziyaretini iptal edebileceğini söyledi.

Reuters’in haberine göre İran resmi haber ajansı IRNA, Ruhani ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e önümüzdeki birkaç saat içinde ABD vizesi verilmezse ziyaretin iptal edilmesi ihtimalinin yüksek olduğunu bildirdi.

ABD: Suudi petrol tesislerine İran’dan İHA ve füzeyle saldırıldı

Trump: Suudi petrol tesisine saldırının arkasında İran var gibi gözüküyor

Husiler: Aramco tesislerine ‘her an’ tekrar saldırabiliriz

Suudi tesislerine saldırının ardından Brent yüzde 19, Batı Teksas yüzde 15 yükseldi

Suudilere saldırıda ABD İran’ı suçladı, İran ‘Savaşa hazırız’ dedi

Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco’nun rafinerilerine saldırı

Husilerin Suudi Arabistan saldırısı, petrol üretimini vurdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here