ABD: Suudi petrol tesislerine İran’dan İHA ve füzeyle saldırıldı

0


ABD’li yetkililer, Suudi Arabistan’da, Aramco şirketinin petrol tesislerine düzenlenen saldırının, İran’dan düzenlendiğini ve 20’den fazla silahlı insansız hava aracı ve seyir füzesi kullanıldığını açıkladı.

Fotoğraf: Reuters

BBC Türkçe’nin haberine göre, CBS televizyonuna Washington’dan konuşan ve adları açıklanmayan üst düzey yetkililer, cumartesi günkü saldırıda kullanılan insansız hava araçları (İHA) ve füzelerin İran’ın güneyinden, Basra Körfezi’nin kuzey ucundan fırlatıldığını söyledi. Ancak yetkililer, bu iddialar hakkında herhangi bir delil göstermedi. AFP’ye konuşan bir yetkili ise delillerin toplanmakta olduğunu ve gelecek hafta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Avrupalı müttefiklere sunulacağını söyledi.

CBS televizyonunda konuşan yetkililer, Suudi Arabistan’ın hava savunma sistemlerinin Yemen’den gelecek saldırılara karşı güneye konuşlandırıldığı için bu saldırıların durdurulamadığını ifade etti.

CNN: Füze, kuzeyden, radarı aşarak vurdu

Öte yandan Amerika’nın Sesi’nin haberine göre CNN televizyonuna konuşan ismini vermeyen kaynaklar ise saldırının çok yüksek olasılıkla İran’ın Irak sınırı yakınındaki bir üsten yapıldığını öne sürdü. CNN haberi, soruşturmaya yakın bir kaynağa dayandırdı.

İddiaların, henüz ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından doğrulanmadığı bildiriliyor.

Saldırının kuzeyden Abkayk petrol rafinerisine doğru alçak irtifa füzeleriyle düzenlendiği, aynı zamanda insansız hava araçlarının da kullanıldığı belirtildi. İddiaya göre, ilk bulgular, füzelerin Irak’ın güneyi üzerinden, Kuveyt hava sahasından geçerek Suudi Arabistan’daki hedefleri vurduğunu gösteriyor.

CNN’e konuşan kaynak, füzelerin Basra Körfezi’nde ABD ve Suudi radar sisteminin en güçlü olduğu bölgeden geçmekten kaçınmış olabileceği görüşünü öne sürdü.

Trump: Suudi petrol tesisine saldırının arkasında İran var gibi gözüküyor

Husiler: Aramco tesislerine ‘her an’ tekrar saldırabiliriz

Suudi tesislerine saldırının ardından Brent yüzde 19, Batı Teksas yüzde 15 yükseldi

Suudilere saldırıda ABD İran’ı suçladı, İran ‘Savaşa hazırız’ dedi

Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco’nun rafinerilerine saldırı

Husilerin Suudi Arabistan saldırısı, petrol üretimini vurdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here