Ana SayfaHaberlerDünyadanABD, Taliban ile anlaşma...

ABD, Taliban ile anlaşma imzaladı: Koalisyon gücü Afganistan’dan çekilecek

ABD, Afganistan’dan birliklerinin çekilmesini de içeren anlaşmayı, Katar’ın başkenti Doha’da, aylardır süren görüşmelerden sonra imzaladı.

hakkında ABD Taliban ile anlasma imzaladi Koalisyon gucu Afganistan’dan cekilecek ABD
ABD Afganistan Özel Temsilcisi Halilzad ile Taliban temsilcisi Baradar, Doha’da anlaşmayı imzaladıkları sırada. Fotoğraflar: Reuters

Reuters’in haberine göre, Doha’da ABD Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ile Taliban siyasi şefi Molla Abdülgani Baradar tarafından imzalanan anlaşma, Afganistan’daki yabancı askerlerin 14 ay içinde tamamen çekilmesine ve 18 yıllık savaşın sona erdirilmesine giden yolu açacak.

Anlaşmanın imza törenine ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da ‘gözlemci’ olarak katıldı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise imzalanan anlaşmanın iyi bir adım olduğunu, ancak bu aşamaya kolay gelinmediğini söyledi. Anlaşmanın imzalandığı sıralarda Afganistan’ın başkenti Kabil’de devlet başkanı Eşref Gani ile görüşen Esper, “Afganistan’da barışın devamı, bütün tarafların sabır göstermesine ve uzlaşma göstermesine bağlıdır” dedi.

hakkında 1582995767 822 ABD Taliban ile anlasma imzaladi Koalisyon gucu Afganistan’dan cekilecek ABD
Anlaşma imzalandığı sırada Kabil’de ABD Savunma Bakanı Esper, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Afganistan Devlet Başkanı Gani, ortak konferansta bir araya geldi.

Anlaşmaya göre ABD, halen 13 bin olan Afganistan’daki asker sayısını, 135 gün içinde 8 bine indirecek. ABD ayrıca, Taliban anlaşmadaki taahhütlerine bağlı kaldığı takdirde, müttefikleriyle birlikte, Afganistan’daki koalisyon güçlerinin sayısının azaltılması için çalışacak. ABD ve koalisyon güçlerinin Afganistan’tan tamamen çekilmesi, 14 ay içinde tamamlanacak.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Doha anlaşmasının, barışın devamlılığına giden yolu açacağı umudunda olduğunu söyledi. Başkent Kabil’de basın toplantısı düzenleyen Gani, “ABD-Taliban barışı, kalıcı barışı sağlayacak… Halkımız ise tam bir ateşkesi dört gözle bekliyor.”

ABD, Taliban ile anlaştı: Ateşkes ve çekilme, 18 aylık sürece yayılacak

Trump, Taliban’la barış anlaşmasını iptal etti

ABD, Taliban ile anlaşarak Afganistan’dan çekiliyor, üslerini kapatıyor

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Sinemanın şefi Fatih Akın’dan lezzetli filmler

Fatih Akın filmlerini neden severiz sorusuna verilebilecek birçok cevap verilebilir. Hikayeleri...

Öldükten sonra ağaç olarak dirilmek için Capsula Mundi

Anna ve Raoul adında iki İtalyan sanatçı, reenkarnasyon olarak bilinen ve...

Erdal Eren için bestelenen 10 şarkı

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren için bestelenen 10 şarkıyı...

Tartışı-Yorum

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e...

İttihat ve Terakki’nin Alevilik ve Bektaşilik üzerine araştırması

Neden İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC), Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir araştırma yaptı?Kitabı ilk elime aldığımda kafamda bu soru ve içerisinde nasıl bir yaklaşım olacağı düşüncesi vardı.Günümüzde dahi yayınlanan...