ABD ve İran’dan sürpriz tutuklu takası

0


ABD ve İran’ın, uzun bir aradan ilk defa tutuklu takası yaptığı bildirildi. Casusluk suçlamalarıyla üç yıldır İran’da hapis yatan Çin asıllı ABD vatandaşı Xiyue Wang ile yaptırımları ihlal ettiği iddiasıyla ABD’de tutuklu bulunan İranlı bilim adamı Mesud Süleymani, karşılıklı olarak serbest bırakıldı.

Fotoğraflar: Reuters

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, takas İsviçre’de gerçekleşti. ABD’nin İran özel temsilcisi Brian Hook, Süleymani’yi Zürih’e getirdi. Süleymani’yi İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif karşıladı.

Hook daha sonra Wang’i alarak Almanya’nın Landstuhl kentindeki Amerikan askeri tıp merkezine götürdü. Wang’in sağlık kontrolleri için birkaç gün Almanya’da kaldıktan sonra ABD’ye gideceği öğrenildi.

Beyaz Saray’ın yayımladığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump, Süleymani’ye değinmedi ancak Wang’ın serbest bırakılmasına arabuluculuk ettiği için İsviçre hükümetine teşekkür etti.

Trump, “Tutsak edilen Amerikalılar’ın özgürlüklerine kavuşturulması yönetimim için hayat önemde ve deniz aşırı ülkelerde hukuksuzca esir tutulan vatandaşlarımızın tümünün evlerine getirmek için sıkı çalışmamızı sürdüreceğiz’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here