Ana SayfaHaberlerDünyadanABD ve Suudi Arabistan’dan...

ABD ve Suudi Arabistan’dan sonra Britanya da İran’a işaret etti: Aramco saldırısının arkasında Tahran olabilir

Britanya Başbakanı Boris Johnson, Suudi Arabistan’ın petrol şirketlerinden Aramco’nun iki rafinerisine Yemen’de düzenlenen saldırının sorumlusunun ‘çok yüksek ihtimalle’ İran olduğunu, Britanya’nın ABD öncülüğünde bölgede düzenleyeceği bir askeri harekata katılabileceğini söyledi.

hakkında ABD ve Suudi Arabistan’dan sonra Britanya da Iran’a isaret etti ABD
İşçiler saldırıdan sonra rafinerileri onarmaya çalışıyor. (Fotoğraflar: Reuters)

Petrol devi Aramco’nun iki rafinerisine 14 Eylül’de insansız hava araçları (İHA) ile yapılan saldırıları Yemen’deki Husi milisler üstlenmişti. Fakat Suudi Arabistan ve ABD daha önce de Körfez’de yaşanan petrol saldırılarında olduğu gibi olaydan İran’ı sorumlu tutmuştu.

Trump ise saldırıya karşılık vermeye odaklandıklarını ve birçok ihtimali gözden geçirdiklerini belirtmişti. İddiaları reddeden Tahran, yöneltilen suçlamalara karşı ‘tam teşekküllü’ bir savaşa hazır olduklarını söylemişti.

‘Britanya köprü görevi görmeli; tansiyonu düşürmeliyiz’

The Associated Press’in haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak için bulunduğu New York’ta yaptığı açıklamada Johnson, Ortadoğu’da ‘tansiyonun düşmesi için’ müttefikleriye çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Johnson açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bu saldırıların sorumlusunun çok yüksek ihtimalle İran olduğunu düşünüyoruz. ABD’li ve Avrupalı müttefiklerimizle Körfez bölgesindeki gerginliği azaltmak için bir plan üzerinde çalışacağız.”

hakkında Boris Johnson Brexit ertelenmeyecek 31 Ekim’de gerceklesecek ABD

BM toplantısında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başbakanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşmeler yapacağını belirten Johnson, “Britanya, Körfez’deki krizi çözmek için Avrupalı ve ABD’li müttefikleri arasında bir köprü görevi görmeli” dedi.

Bölgedeki gelişmeleri yakından takip edeceklerini söyleyen Britanya başbakanı açıklamasına şöyle devam etti: “Eğer Suudi Arabistan ya da ABD tarafından bölgede aktif bir rol almamız istenirse, planın ne olduğuna ve nasıl bir katkı sağlayabileceğimize göre seçeneklerimizi değerlendireceğiz.”

The Associated Press’e konuşan Britanyalı bir yetkili, Aramco’ya saldırının Yemen’de Husiler tarafından düzenlendiğini düşünmenin ‘makul olmadığını’ savundu.

Yetkili, saldırı alanında İran yapımı füze parçalarının tespit edildiğini ve ‘kullanılan teknolojinin saldırının ardında İran’ın olduğuna işaret ettiğini’ öne sürdü.

Husiler: Aramco tesislerine ‘her an’ tekrar saldırabiliriz

Suudi tesislerine saldırının ardından Brent yüzde 19, Batı Teksas yüzde 15 yükseldi

Suudilere saldırıda ABD İran’ı suçladı, İran ‘Savaşa hazırız’ dedi

Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco’nun rafinerilerine saldırı

Husilerin Suudi Arabistan saldırısı, petrol üretimini vurdu

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Marion Fayolle’un 8 illüstrasyonuyla seksle ilgili ‘dile yerleşmiş klişeler’

Fayolle, Les Coquins adlı çalışmasında insanların kafasında oluşan seksle ilgili klişeleri...

Tüketim çılgınlığını durdurmanız için 7 sebep

Alışveriş, moda, tüketim, daha doğrusu ihtiyaçtan fazlasını tüketmek alışılagelmiş bir şey...

Brad Pitt’in objektifinden Angelina Jolie fotoğrafları

Angelina Jolie, dünyada en takip edilen kadınlardan birisi. Jolie, şimdiye kadar...

Rob Gonsalves’in elinden çıkmış 37 muhteşem resim

Optical Illusion Paintings By Rob Gonsalves The beautiful and mind-bending illusions in...

Tartışı-Yorum

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.     7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...

Hani biz de imza atmıştık ya, şu müstemleke aydınları!

Tanımlar, Sınırlar, Ötekiler   Dün telefon açtım ona, yengeyle çocuklar güvende mi diye sordum, malum, lojmanlar yakın… İyiler dedi. N’olur dikkat edin kendinize dedim. Kendisi Sur’da, malum mesele, hani biz de...

Unutmayın, Affetmeyin, Delirin!

Sizlere bir ruh sağlığı uzmanı olarak, görüntüleri izlemeyin, izlettirmeyin demeyeceğim. Sizlere bu anın, bu dehşetin görüntülerini izlettirmek insanları travmatize eder, güvensiz hissettirir, katliamı yapanlara hizmet eder de demeyeceğim. İsrail’den,...