ABD’de kürtaj yasağının ardından kadınlar sokağa döküldü

0


ABD’de muhafazakâr eyaletlerde kürtajı yasaklayan yasaların kabul edilmeye başlamasının arkasından, ülke çapında binlerce şahıs protesto gösterisi düzenledi.

Fotoğraf: Reuters

Son olarak Alabama eyaletinde kabul edilen yasaya bakılırsa ensest ve saldırı benzer biçimde durumlarda dahi imtiyaz yapılması yasaklanıyor. Tek kural dışı anne sağlığının ciddi tehdit almış olduğu durumlar. A tipi kabahat kapsamına alınan kürtajı hayata geçirmeye niyet eden hekim için 10 yıl, gerçekleştiren hekim ise 99 yıl hapis cezası öngörülüyor. Böylece kürtajı icra eden doktorun, tecavüzcüden daha yüksek bir ceza alması söz mevzusu.

Yasanın arkasından kürtaj icra eden hanımefendiler, #youknowme (senbenitanıyorsun) etiketi altında hikayelerini paylaşmaya başlamıştı.

BBC Türkçe’nin haberine bakılırsa Cumhuriyetçi eyaletlerde kabul edilen kürtaj karşıtı yasalar Yüksek Mahkeme’de temyize götürülüyor.

Sadece ABD Başkanı Donald Trump’ın atamaları sonucunda muhafazakârların çoğunluğa ulaşmış olduğu Yüksek Mahkeme’nin bu temyiz başvurularını geri çevirmesi yüksek olasılık.

Georgia, Kentucky, Missouri ve Ohio eyaletleri de kürtajı sınırlayan yeni yasalar geçirmek isteyen öteki eyaletler.

Alabama’daki kürtaj yasağına karşı hanımefendiler hikayelerini konu alıyor

ABD’li oyuncudan kürtaja engelleme getiren yasayı protesto için ‘sex grevi’ çağrısıCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here