ABD’de Michael Brown eylemleri devam ediyor

0
ABD'de Michael Brown eylemleri devam ediyor
ABD'de Michael Brown eylemleri devam ediyor

ABD’de 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown’u silahsız olmasına rağmen öldüren polis memuru Darren Wilson’un yargılanmasına gerek görülmemesi kararının ardından başlayan gösteriler üçüncü gününde de devam etti. Gösteriler devam ederken birçok sanatçıdan ve Filistin’den de göstericilere destek mesajları yayınlandı.

 

Michael Brown‘un öldürüldüğü Ferguson kenti başta olmak üzere ülke genelinde etkili olan soğuk hava ve dün kutlanan Şükran Günü nedeniyle göstericilerin sayısının azaldığı belirtildi. Ancak adalet arayan göstericiler pes etmeyeceklerini açıkladı.

 

Tutuklu sayısı 400’ü geçti

Salı gecesi ise ülke genelinde 180 kente yayılan gösterilerde tutuklananların sayısının 400’ü geçtiği belirtildi. Missouri eyaleti valisinin de polis memuru Wilson için yeni bir mahkeme jürisi oluşturulması çağrılarını reddettiği bildirildi. Öte yandan bir grup ABD‘li sanatçı, halkı Şükran Günü dolayısıyla geleneksel olarak gerçekleştirilen ve yüksek indirimli satışların yapıldığı “Black Friday / Kara Cuma” etkinliklerini protesto etmeye çağırdı.

 

Filistin’den de destek

ABDli siyahi genç Brown‘un öldürülmesine ülke içinde tepkiler çığ gibi büyürken, Filistinliler de sosyal medyadan destek mesajları veriyor. Binlerce kez paylaşılan iletilerden birinde “Filistin halkı, silahsız bir haldeyken, etnik kökeni nedeniyle vurulmanın ne demek olduğunu bilir” sözleri dikkat çekiyor.

 

Daha önce öldürülenler de anıldı

ABD’li siyah yönetmen Ryan Coogler‘ın kurduğu ”İnsan Hakları için Karartma” adlı grubun kampanyasında, her yıl kasımın dördüncü perşembe günü kutlanan Şükran Günü’nden bir gün sonra, indirimli alışveriş çılgınlığının yaşandığı ‘Kara Cuma’ (Black Friday) olarak anılan günde alışveriş yapılmaması istendi.

Sosyal medya üzerinden, ”adil olmayan ölümleri protesto” amacıyla gerçekleştirildiği belirtilen kampanyanın bildirisinde, ”Oscar Grant, Eric Garner, Ezell Ford, John Crawford ve Michael Brown gibi ölümü polislerin elinde olan insanların yasını tutuyoruz.”

 

Kara Cuma’yı Karart

Kampanyaya destek veren ”hiphop”un önemli isimlerinden Russell Simmons, Twitter hesabı üzerinden ”Bir sent bile yok” manasındaki ”#NotOneDime” ve ”Kara Cuma’yı karart” manasındaki ”#BlackoutBlackFriday” etiketleriyle yaptığı çağrıda, ”Kara Cuma”da alışveriş yapılmamasını” istedi. Ryan Coogler ve Russel Simmons dışında kampanyaya Michael B. Jordan, Kat Graham, Ava DuVernay Launch gibi Hollywood‘un siyah yıldızları da destek verdi.

Kampanyanın sadece büyük bir alışveriş çılgınlığı yaşandığı ve birçok mağazanın önünde bir gün öncesinden sıraya girildiği Kara Cuma’da değil, yeni yıla kadar devam eden tüm tatil döneminde yayılmasını isteyen sosyal medya protestocuları, Twitter mesajlarında, ”Eller yukarı, alışveriş yapma” ve ”isyan etme, satın alma” manasındaki etiketleri de kullandılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here