ABD’de polisin sokakta vurarak öldürdüğü kadının ailesine 20 milyon dolar tazminat

0


ABD’nin Minneapolis kentinde, 15 Temmuz 2017’de evinin arka sokağında yaşanmış olan bir tecavüzü suç duyurusu etmek istediği polis tarafınca vurularak öldürülen Justine Ruszczyk Damond’un ailesine 20 milyon dolar (119.3 milyon lira) tazminat ödenecek.

Fotoğraf: Reuters

Evlenmek için Avustralya’dan ABD’ye yerleşen, her iki ülkenin de vatandaşı olan 40 yaşındaki kadının ailesi, tazminatın 2 milyon dolarını (11.93 milyon lira) silahlanmayla savaşım eden bir sivil cemiyet kuruluşuna bağışlayacaklarını deklare etti. Yoga eğitmeni olan Damond’un avukatı Robert Bennett ise karardan memnun olduklarını belirtti.

İhbar hattı 911’i aradıktan sonrasında sokağına gelen polis aracına yaklaşırken yaralanan Damond’u öldüren ve hafta içinde cinayetten suçlu bulunan polis memuru Muhammed Nur’un Minneapolis kentinde ‘vazife başındayken adam öldürmekten’ suçlu bulunan ilk polis olduğu açıklandı.

Minneapolis’i sınırlarında bulunduran Minnesota eyaletinin valisi Jacob Frey, “Bu eyalette şimdiye kadar ödenen en yüksek tazminat” dedi.

Muhammed Nur, mahkemede, 911’i aranması üstüne Damond’un oturmuş olduğu sokağa gittiğinde pembe tişörtlü sarı saçlı bir kadının kendisine koşarak yaklaştığını gördüğünü, o sırada patlama sesi duyduğu için ‘tehdit’ olarak algılayarak ateş ettiğini söylemiş oldu. Vakadan sonrasında tutuklanan Nur, “Silahsız ve suçsuz bir bayanı vurduğumu anladığımda dünya başıma yıkıldı” dedi. Öldürülen Justine Ruszczyk Damond’ın ise acil bir vakası suç duyurusu etmek amacıyla polise doğru telaşla koştuğu ortaya çıktı.

Minneapolis kendinin güvenlik müdürü Janee Harteau yaşananlardan sonrasında görevden alınmıştı. Polis, Damond’un ailesi ve dostlarından ‘yaşanmış olan ağlatısal vaka’ sebebiyle özür dilemişti.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here