ABD’deki kürtaj yasağına tepki: Kadınlar kendi hikayelerini anlatıyor

0


ABD’nin en tutucu eyaletlerinden önde gelen Alabama’da, kürtajın neredeyse tamamen yasaklanması sonrası, kürtaj meydana getiren bayanlar, #youknowme (senbenitanıyorsun) etiketi altında hikayelerini paylaşmaya başladı.

BBC Türkçe’nin haberine gore, kampanya, kadın oyuncu ve program sunucusu Busy Phillips’in kendi kürtaj öyküsünü anlatması ve bayanlara kendi hikayelerini anlatması çağrısı yapmasıyla başladı.

Phillips, Twitter’ından şu mesajı paylaştı:“Dört hanımdan biri kürtaj yaptırdı. Birçok şahıs kürtaj yaptıran tanıdıkları olmadığını söylese de #senbenitanıyorsun. O vakit başlamış olalım, Eğer sen de o dört kişiden biriysen, paylaş ve bu utanç algısını sonlandıralım. #senbenibiliyorsun etiketini kullan ve kendi gerçeğini paylaş.”

Davet sonrası yüzlerce hanım hikayelerini anlatmaya başladı:

“19 yaşlarında üniversitedeydim ve doğum denetim hapı da kullanıyordum. Kendimi yoksulluk içinde bir yaşama mahkum etmemek için yapılması gerektiği söylenen her şeyi yapıyordum. #senbenitanıyorsun.”

“22 yaşındaydım, oldukca korkmuştum ve dengesiz bir ilişkiydi. Annemin yasını tutuyordum. Dizlerimin üstüne çökerek yakarma ettim ertesi gün. Pişman değilim. #senbenitanıyorsun.”

Netflix’te bir programı olan Jameela Jamil de kürtaj öyküsünü paylaşanlar arasındaydı:

“Verdiğim en iyi kararmış oldu. Hem benim hem de varlığına duygusal ve finansal olarak hazır olmadığım bebek için.”

Alabama’da alınan kürtaj sonucu

Kabul edilen tasarıya gore, ensest ve saldırı benzer biçimde durumlarda dahi imtiyaz yapılması yasaklanıyor. Tek kural dışı ise anne sağlığının ciddi tehdit almış olduğu durumlar olarak belirlendi.

Tasarı, ABD’deki örnek yasaların hepsinden öteye geçerek, ceninin kalbinin atmaya başladığı andan itibaren -ki bu genel olarak altı haftaya denk geliyor- kürtajı yasaklıyor.

Tasarı ile A tipi kabahat kapsamına alınan kürtajı halletmeye niyet eden hekim 10 yıl, gerçekleştiren hekim ise 99 yıl hapis cezası kapsamına alınıyor.

ABD’li oyuncudan kürtaja engelleme getiren yasayı protesto için ‘cinsellik grevi’ çağrısıCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here