Ana SayfaHaberlerEkonomiABD’den Ankara’ya; Ankara’dan ABD’ye...

ABD’den Ankara’ya; Ankara’dan ABD’ye mesaj bombardımanı

[ad_1]

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapacağı görüşme öncesinde açıklamalarda bulundu. Fox Business Network‘e konuşan Pompeo, Amerikalı heyetin amacının ABD-Türkiye ilişkilerini koparmak değil, Suriye’deki duruma bir çözüm bulmak olduğunu söyledi. Türkiye’ye seslenen Pompeo, “Suriye’ye operasyonu durdurması gerekiyor. Herşeyi yoluna koymaya başlamak için ateşkese ihtiyacımız var” diye konuştu.

Erdoğan’ı bölgede büyük bir risk yaratmakla suçlayan Pompeo, bölgedeki istikrarsızlıktan Erdoğan’ın sorumlu olduğunu söyledi. Erdoğan’ın Suriye’deki durumdan sorumlu tutulup, tutulamayacağına yönelik bir soruya ise Pompeo, “Bunun karışık bir durum olduğunu hatırlamamız gerekiyor” yanıtını verdi. Amerikan heyetinden isimlerin Erdoğan yönetimi ile direkt ve yüz yüze görüşme yapmasının önemli olduğunu söyleyen Pompeo, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşeceğimiz konusunda beklentimiz var” dedi.

ABD’nin ateşkes talebine ilişkin Erdoğan Bakü ziyareti sonrası gazetecilere uçakta yaptığı açıklamada “Asla ateşkes ilan edemeyiz” diyerek bölgeyi güvenlik bölge ilan etmek istediklerini tekrarlamıştı.

Türkiye’ye yönelik yaptırımları içeren bir kararnameye onay veren Trump, gelişmeleri ele almak üzere ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Ankara’ya gönderme kararı almıştı. Pence ve Pompeo yarın Erdoğan’la görüşecek.

ABD’den yeni yaptırım uyarısı

Pence ve Pompeo’nun görüşmeleri öncesinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’tan da bir değerlendirme geldi. “Türkiye ile bu işi halletmeye çalışacağız” diyen Trump, Ankara ile görüşmelerin iyi gitmemesi durumunda ABD’nin yaptırımlarının “yıkıcı” olacağı uyarısında bulundu. “Başarılı bir görüşme geçireceklerini düşünüyorum” diyen Trump, “Eğer bu olmazsa, yaptırımlar, tarifeler ve yaptığımız diğer şeyler Türk ekonomisi için yıkıcı olacaktır” diye konuştu.

Türkiye’nin operasyonu için yeşil ışık yakmadığını söyleyen Trump, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı beni şaşırtmadı çünkü uzun bir süredir bunu yapmak için bekliyordu” değerlendirmesini yaptı.

Trump: PKK, IŞİD’den daha kötü 

Suriye’nin kuzeyinden Amerikan askerlerini çeken Trump, Türkiye’nin terörist olarak gördüğü Suriyeli Kürt güçlerin IŞİD’den daha tehlikeli olduğunu söyledi. Trump, “Kürtlerin bir parçası olduğu PKK terör konusunda muhtemelen daha kötü ve birçok bakımdan IŞİD’den daha büyük bir terörist tehlike” diye konuştu.

Trump, Suriye’de IŞİD’e karşı verilen savaşta ABD’nin desteklediği gruplar arasında yer alan Suriyeli Kürtler için “Onlar da melek değil” dedi. Trump, Suriye’deki Kürt gruplar için “Bizimle savaştılar. Bizimle savaşmaları için çok para hazırladık ve bu tamam. Bizimle savaşırken iyiydiler. Bizimle savaşmadıkları zaman o kadar iyi değil” dedi.

Suriye’nin kuzeyinde herşeyin “kontrol altında” olduğunu dile getiren Trump, Suriyeli Kürtlerin kendisini kötü göstermek için hapiste tutulan IŞİD’lileri kasıtlı olarak serbest bıraktığını savundu.

İbrahim Kalın: ABD’nin yaptırımlarına misliyle karşılık veririz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın Türkiye’nin Esad rejimiyle resmi olarak bir görüşme, teması olmadığını belirtti ve ABD’nin yaptırım kararına misliyle karşılık verileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında Suriye’deki askeri operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD’den olası yaptırımlarla ilgili olarak ise Kalın: “Misliyle karşılık veririz. Onların bir çalışması varsa, elbette Türkiye Cumhuriyeti bunu karşılıksız bırakmayacaktır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın toplantısından satırbaşları kısaca şöyle:

-“Barış Pınarı Harekatı, birçok oyunu eş zamanlı olarak bozmuştur.”

-“Amerika’daki Evanjelik kitlenin PYD/YGP’yi savunur hale gelmesi yakın siyasi tarihin en büyük ironilerinden bir tanesi.”

-“(Münbiç’teki gelişmeler) Orada Amerikan bayrağının yerine Rus bayrağının geçip, PYD/YPG’nin, bir başka gücün kontrolü altında olması kabul edilebilir bir şey değil.”

-“(PYD/YPG) Bugüne kadar Amerikan himayesinde, Amerikan bayrağı altında buraları adeta talan eden, kendi kendilerine buraların hükümdarlığını ilan eden örgütler artık bu rahatlığı bulamayacaklardır. Türkiye bu konuda son derece kararlıdır.”

-“Yarın Sayın Cumhurbaşkanımızın, ABD Başkan Yardımcısını kabul etmesi planlanmakta. Şu anda bir değişiklik öngörülmüyor.”

-“Barış Pınarı Harekatı hedeflerine ulaşana kadar, hız kesmeden devam edecektir.”

-“Biz 4 milyona yakın Suriyeli mülteciye ülkemizde ev sahipliği yaparken, yaklaşık 3 milyona yakın Suriyeli’ye de Suriye tarafında yardım ediyoruz. Yani 7 milyona yakın Suriyeli, Türkiye’nin koruması altında bulunuyor. Bu Suriye nüfusunun yaklaşık üçte birine tekabül ediyor. Bunu yapabilen başka bir ülke var mı?”

-“(Suriye) Oradaki demografik yapıyı bozan ne Türkiye’dir ne de Barış Pınarı Harekatıdır. Demografik yapıyı bozan YPG/PYD’nin kendisidir.”

Ankara’da ‘ABD heyetini kabul’ kaosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün AKP grup toplantısında ABD’den gelen heyetle görüşme konusunda “Şu anda Pence ve Pompeo dışında diğerleriyle görüşmem söz konusu değil” ifadesini kullandı.

Grup toplantısının ardından Erdoğan’ın yanına giden Sky News muhabiri “Pence ve Pompeo’ya neler söyleyeceksiniz?” sorusunu sordu. Erdoğan’ın yanıtı bu kez “Onlar karşıtlarıyla (mevkidaşlarıyla) görüşecekler. Ben Trump geldiği zaman konuşurum” oldu.

Erdoğan’ın “Yalnızca Trump’la görüşürüm” açıklamasının hemen ardından konuya ilişkin bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Altun, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanımız, bugün Sky News kanalına yaptığı değerlendirmede bugün Ankara’da bulunan ABD heyetini kabul etmeyeceklerini ifade etmişlerdir. Mike Pence ve beraberindeki heyetin yarın kabul edilmesi planlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

The post ABD’den Ankara’ya; Ankara’dan ABD’ye mesaj bombardımanı appeared first on ParaAnaliz.

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

İnsan vücuduna bakış açınızı değiştirecek 12 çalışma

Meltem Işık, insan vücudu üzerine araştırmalar yapan bir sanatçı. Mükemmel bir dehayla...

Dünyanın En Havalı Otelleri!

Dünyanın En Havalı Otellerini görmek için resme tıklayınız;

46 örnekle yeni trend saç modeli Rainbow

Bir dönem Punkçılar arasında moda olan Rainbow, yani Türkçesi gökkuşağı saç...

Tartışı-Yorum

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli, "Faşizmin klasik sacayağı kurulmuş durumda. Dinle milliyetçilik birleşti. El değiştiren sermaye de yanlarında. Dolayısıyla bu sefer, insan haklarını...

Düşünebildiyseniz ölün!

Dünyayı gözlerle görmeyin, kaybedersiniz. Kulaklarla işitmeyin, kaybedersiniz. Burnunuzla koklamayın, kaybedersiniz. Uyku, hayatın anlamını (varsa eğer) insana gösterebilecek en kestirme yoldur. Bir rüya gibidir yaşamak, bu cümleyi tekinsiz metnime şiirsellik getirsin diye söylemiyorum, gerçekten öyledir.Zaman sınırlaması yoktur, zaman kimin zamanı, neyin zamanı, zaman ne ya? Biz değil miyiz...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki ara renklere hiç yer yok. İki renk var, siyah ve beyaz. Yazılanı değerli ya da geçersiz yapan “kimci”...