ABD’den bütün dünyaya IŞİD uyarısı!

0

ABD Dışişleri Bakanlığı koalisyon ülkeleri başta olmak üzere bütün dünya ülkeleri IŞİD’in misilleme saldırısı yapma ihtimaline karşı uyarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, koalisyon tarafından başlatılan hava saldırılarının ardından, IŞİD’in misilleme saldırısı yapma ihtimalinin arttığı kaydedildi. Bakanlık, Irak ve Suriye’de etkin olan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı hava saldırılarının başlamasından bu yana, IŞİD tarafından misilleme saldırılarına uğrama riskinin arttığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, başta koalisyon ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerini uyardı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İŞİD militanlarına hava saldırıları başladığından beri, örgütün ABD liderliğindeki koalisyona üye ülkelere misilleme saldırıları yapma riski yükseldi” denildi. “Dünya çapında uyarı” başlıklı potansiyel tehditlere yönelik açıklamada, “IŞİD, hava saldırılarına karşı kendilerine destek vermek için, dünyanın neresinde olursa olsunlar kendi yandaşlarını IŞİD’e destek vermeye çağırdı. Özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya başta olmak üzere tüm dünyada ABD’ye ve koalisyon ülkelerine karşı misilleme saldırıları olasılığı büyük oranda arttı” görüşüne yer verildi.

Daha önce de İslam Devleti adlı bir twitter hesabından Türkiye’ye “Haçlı Seferleri’nin yanında yer aldığı” için açık tehditte bulunulmuştu. Twitter’dan paylaşılan mesajda “Türkiye’de uyuyan binlerce hücremiz var. Türkiye’ye bunun bedelini çok ağır gelecek” denilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here