ABD’den geri adım: Huawei yasağı ertelendi

0


Amerikan Tecim Bakanlığı, kara listeye alınan Çinli Huawei şirketine uygulanan ticari kısıtlamalarda esnekliğe gidildiğini deklare etti. Geçiş süreci süresince Çinli şirket, dünya çapındaki operasyonlarının etkilenmemesi için ABD’de üretilen kimi ürünleri satın almaya devam edebilecek.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran; Huawei’nin kullanmakta olduğu ağlardan yararlanmaya devam etmesi ve Huawei marka telefonlar için yazılım güncellemesinin sağlanabilmesi amaçlanıyor.

ESNEME DE DİKKAT ÇEKEN YENİ ÜRÜN DETAYI

Sadece şirket halen yeni çıkan ürünler hayata geçirmek için Amerikan malzemesi almaktan men edilmiş vaziyette.

Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafınca alınan karar gereği, içlerinde Huawei’nin de olduğu 70 kadar şirket kara listeye alınmış, ABD’de üretilen ürünlerden ve hizmetlerden aksi yönde bir karar olmadığı müddetçe yararlanamayacakları açıklanmıştı.

Aynı şekilde geçen hafta alınan karar gereği Amerikan şirketleri de ulusal güvenliğe tehdit teşkil etmiş olduğu kabul edilen şirketlerden araç-gereç satın alamayacak.

Daha ilkin ABD’nin ulusal güvenliğe tehdit teşkil ettiğini açıklamış olduğu Huawei şirketine yönelik güdüen bu kampanya, ABD ve Çin içinde yaşanmış olan tecim savaşının daha da kuvvetlenmesine niçin oluyor.

19 AĞUSTOS’A KADAR SÜRE VERİLDİ

ABD Tecim Bakanı Wilbur Ross, tanınan bu geçiş süreci süresince Huawei teknolojisine dayanan telekomünikasyon şirketlerine başka anlaşmalar yapmaları için olanak tanınmış olacağını söylemiş oldu.

Daha ilkin Amerikan Tecim Bakanlığı’nda çalışan avukat Kevin Wolf, Reuters’a yapmış olduğu açıklamada, bu kararın web, bilgisayar ve cep telefonu sistemlerinin çökmesini engellemek amacıyla alındığını söylüyor.

19 Ağustos’a kadar bu müddetin tanınacağı belirtilirken sürenin uzatılıp uzatılmayacağı hemen hemen karara bağlanmış değil.

ABD’nin geçen hafta almış olduğu karar ise Huawei’nin tedarik zincirine ve müşterilerine hızlıca ve öngörülemeyen zararlara yol açabilir.

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei, bununla birlikte 5G altyapısının da önde gelen sağlayıcılarından. Amerikalı firmalar 56,3 milyar dolar kayıba uğrayabilir. Sadece ABD’nin geçen hafta almış olduğu karar şimdiden şirketi vurmuş vaziyette.

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmanın kapsamını daralttığını duyurdu. Alphabet’in almış olduğu karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi güncellenemeyecek.

GOOGLE CEPHESİNDE SES YOK

ABD Tecim Bakanlığı’nın kısıtlamalarını gevşetmesinin arkasından ise hemen hemen Google cephesinden bir izahat gelmedi.

ABD’deki çip yapımı ve tasarımı birliğinin başlangıcında olan John Neuffer ise bakanlıktan bu sonucu daha uzun tutmalarını beklediklerini deklare etti.

Pazartesi günü piyasaya sürülen bir rapora nazaran bu engellemeler kapsamında Amerikan şirketleri 56,3 milyar dolar bir kayıba uğrayabilir. Hem de 74 bin iş tehlikeye girmiş vaziyette.

“GÜCÜMÜZÜ HAFİFE ALDI”

Öteki taraftan Çin devlet medyasına konuşan Huawei kurucusu Ren Zhengfei ise ABD’nin şirketinin enerjisini hafife aldığını söylemiş oldu. 5G teknolojisinin bundan etkilenmeyeceğini ve 2-3 yıl içinde kimsenin kendilerine yetişemeyeceğini söyleyen Ren, Google ile ABD’nin yasağını iyi mi aşabilecekleri mevzusunda görüşmeler yürüttüklerini aktardı. Ren bununla birlikte 90 gün için tanınan müddetin kendilerini etkilemeyeceğini, şimdiden hazır olduklarını söylemiş oldu.

ABD ÇİN TİCARİ SAVAŞLARI İLERİ BOYUTA TAŞINACAK

Huawei’ye getirilen bu engellemeler ise ABD ve Çin içinde tecim savaşlarının daha da ilerlediğini gösteriyor. Bu da piyasalara negatif bir halde yansıyor. Google’ın kararını açıklamasının arkasından Pazartesi günü Amerikan piyasalarında önde gelen endekslerde düşüş yaşandı. Salı günü ise Asya piyasalarında hisseler dört ayın en düşük seviyelerini görerek güne başladı. MSCI’ın Asya Pasifik endeksi yüzde 8 düşüş kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here