ABD’den İran’daki eylemcilere destek

0


ABD yönetimi, İran’da benzin zammını protesto etmek için gösteri düzenleyen protestocuları desteklediğini duyurdu. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi ise Beyaz Saray’ın bu açıklamalarının ülkenin iç işlerine müdahale olduğunu savundu.

Fotoğraf: Reuters

Beyaz Saray’dan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, eylemcilere müdahale kınandı.

Tahran yönetiminin nükleer silah ve füze programlarının yanısıra terörizmi desteklediği iddia eden Beyaz Saray açıklamasında, “ABD, kendilerine önderlik etmesi gereken rejime karşı barışçıl protestolar düzenleyen İran halkının yanındadır. Göstericilere karşı kullanılan ölümcül müdehale ve ağır iletişim kısıtlamalarını kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

İran: İç işlerimize müdahale

Abbas Musevi ise ABD’nin bu açıklamalarını ‘ülkenin iç işlerine müdahale’ olarak niteleyerek, “Yüce İran halkı bu tür açıklamaların, herhangi bir samimi duygu içermeyen ikiyüzlü açıklamalar olduğunu çok iyi biliyor” dedi.

İran’da benzine yapılan yüzde 300 zam nedeniyle cuma günü ülke çapında protestolar başlamış, ülke genelinde sabit ve mobil hatların tamamında internete erişim engellenmişti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise düşük fiyatlı benzinden asıl kazançlı çıkacak olanların ‘kaçakçılar’ olduğunu belirtmişti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ‘benzin zammı mağdurları’na yardım kararnamesi imzaladı

İran içişleri bakanı protestocuları ‘uyardı’: Müdahalenin dozunu artırırız

İran’da benzin zammı isyanı yayılıyor: Protestocular yolları kapattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here