ABD’den Türkiye Hakkında Biri Olumlu Biri Olumsuz İki Karar!

0


ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye ABD ile ticarette vergi pozitif yanları elde eden Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye’nin bugün itibarı ile (17 Mayıs) çıkarıldığını bildirdi.

AA’nın haberine gore ABD Başkanı Trump, yapmış olduğu yazılı açıklamayla, Türkiye’yi GTS programından çıkaran talimatnamesinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

4 Mart’ta Kurultay’yi bu yönde bir niyeti olduğu nedeni öne sürülerek bilgilendirdiğini kaydeden Trump, ilgili bölümdeki lüzumlu düzenlemeyi yaparak Türkiye’nin vergi muafiyetine doğal olarak ülkeler listesinden çıkarıldığını kaydetti.

Türkiye’nin GTS programından yararlanmasını mümkün kılan ekonomik seviyenin artık üzerine çıktığını vurgulayan Trump, söz mevzusu kararın 17 Mayıs 2019’dan itibaren geçerli olacağını belirtti.

Buna karşılık Trump, ABD’nin Türkiye’den yapmış olduğu çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25’e indirildiğini bildirdi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump’ın çelik vergisiyle ilgili son düzenlemesini yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Trump, açıklamasında, ABD’nin Türkiye’den ithal etmiş olduğu çelik ürünlerine uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin tekrardan yüzde 25’e indirildiğini beyan etti.

Daha ilkin Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerine uygulanan yüzde 25’lik gümrük vergisinin niçin yüzde 50’ye çıkarıldığını özetleyen Trump, önceki yıla kıyasla Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinde yüzde 48 azalma görüldüğünü belirtti.

Aynı şekilde toplam çelik ithalatında da yüzde 12’lik bir azalma bulunduğunu ifade eden Trump, bu sebeple artık söz mevzusu verginin tekrardan yüzde 25 düzeyine indirildiğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Mart ayında ABD’nin ithal etmiş olduğu çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 gümrük vergisi getirilmesi kararını almış, Türkiye gümrükten muaf ülkeler arasına alınmamıştı.

Hemen sonra Türkiye ile ABD arasındaki gerilim esnasında geçen yaz TL’nin de hızla kıymet kaybetmesi sebebiyle ABD Başkanı Trump TL’nin dolara karşı kıymet kaybını sebep göstererek Türkiye’ye karşı çelik vergisini ağustosta iki misline çıkarmıştı. Böylelikle ABD yönetimi, 10 Ağustos’ta yapmış olduğu açıklamayla, Türkiye’den meydana getirilen çelik ithalatına uygulanan vergiyi yüzde 50’ye, alüminyum ithalatına uygulanan vergiyi de yüzde 20’ye yükseltmişti. İki ülke içinde gerilime neden olan Rahip Brunson ise tutukluluğu sona erdirilip ekim ayında özgür bırakılmıştı.

Türkiye ise söz mevzusu kararın Dünya Tecim Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı bulunduğunu kaydederek, ABD’yi DTÖ’ye yakınma etmişti.

Sonuçta Türkiye’ye çelik mevzusunda hâlâ Section 232 çerçevesinde % 25 vergi var ve alüminyum vergisi de hiçbir değişikliğe uğramadan devam ediyor.

ALINAN KARARLARIN EKONOMİK ETKİSİ

Türk çeliği için vergi oranı 13 Ağustos 2018’den geçerli olmak suretiyle yüzde 50’ye yükseltilmişti. Bu artışın ton başına 90-100 dolar şeklinde bir maliyete niçin olduğu hesaplanıyor.

ABD, 2017 senesinde 1,83 milyon ton ile Türk çelik sektörünün en büyük ihracat pazarı konumundaydı.

Buna rağmen Türkiye, daha ilkin duyurulduğu suretiyle Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden (GTS) çıkarıldı.

GTS, aralarında otomobilin de bulunmuş olduğu bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine olanak veriyordu. Türkiye GTS sisteminde kalmak için girişimde bulunmuştu.

Türkiye, 2017 senesinde gümrüksüz ihracat kapsamında ABD’ye 1,7 milyar dolar ihracat yapmıştı. O yıl gümrüksüz ihracat Türkiye’nin ABD’ye toplam satışının yüzde 17,7’sini oluşturdu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here