ABD’li senatörler Türkiye’ye ‘ağır yaptırım’ uygulanması için taslak hazırladı

0


ABD’de bazı Kongre üyeleri Suriye’ye askeri harekat başlatmasının ardından Türkiye’ye karşı ‘çok ağır’ yaptırımlar uygulanmasını istiyor.

Fotoğraf: Reuters

Genelde ABD Başkanı Donald Trump ile aynı tonda konuşan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD askerlerinin kuzeydoğu Suriye’den çekilmesiyle ilgili kararı eleştirdi. Graham, Demokrat Senatör Chris Van Holen ile Türkiye’ye karşı yaptırım taslağı hazırladı.

Bu taslak, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri almasına yönelik yaptırımların yanısıra ABD vizesi kısıtlamasına gidilmesine ve başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere üst düzey yetkililerin ABD’deki malvarlıklarına yönelik olacak.

Yaptırımlar aynı zamanda Türkiye ile askeri işbirliği kuran ya da TSK tarafından kullanılan enerji üretimine destek olanları da kapsayacağı gibi, ABD’nin Türkiye’ye yönelik askeri desteğini askıya alacak ve Erdoğan’ın ABD’deki malvarlıklarına yönelik bir rapor hazırlanması istenecek.

Graham şunları söyledi: “Senator Van Hollen ile Suriye’yi işgalinden dolayı Türkiye’ye ağır yaptırımlar uygulanması hususunda iki parti olarak bir araya gelebilmemizden ötürü mutluluk duyuyorum ve (Beyaz Saray) yönetimi Türkiye’ye karşı harekete geçmeyi reddettiği şu günlerde ben (yaptırım teklifine) iki partiden de güçlü bir destek bekliyorum.”

ABD dışişleri bakanı: Türkiye’ye Suriye işgali için yeşil ışık yakmadık

Trump: Erdoğan Kürtleri yok ederse ben de Türk ekonomisini yok ederimCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here