AB’nin en büyük ekonomisi için kötümser olmaya gerek yok mu?

0


Almanya’da endüstri üretimi Mart ayında beklenmedik bir halde art arda ikinci kez artarak Avrupa’nın en büyük ekonomisine yönelik iyimserliği artırdı.

ING baş ekonomisti Carsten Brzeski yayınladığı notunda verideki sürpriz iyileşmenin Alman ekonomisine dair daha çok pozitif sinyal gönderdiğini söylemiş oldu.

Almanya’da endüstri üretimi yüzde 0.5 düşüş beklentisine rağmen Mart’ta yüzde 0.5 artış kaydetti. Önceki aya ilişkin veri aşağı revize edilerek yüzde 0.4 artışı işaret etti.

Mart ayındaki kuvvetli performansa tüketici malları öncülük etti. İnşaat yüzde 1 terfi etti.

Brzeski yaygın görüşlerin tersine Alman sanayisinin tahmin edilenden daha iyi durumda bulunduğunu belirtti. Ve endüstri üretiminin art arda 4 aydır büyüdüğünü hatırlattı.

İleriye yönelik olarak ihracat siparişlerinin ne yazık ki kuvvetli toplu siparişlere bağlı olarak stabil bir görüntü çizdiğini bu anlamda gelecek aylara dair Alman sanayisinin tamamen rahata çıktığına dair verilebilecek fazlaca zayıf bir sinyal bulunduğunu da kabul etti.

Tüm kötümser yorumlara ve 2019 büyümesine dair aşağı yönlü revizyonlara karşın Brzeski kurumun şaşırtıcı halde kuvvetli gelebilecek bir ilk çeyrek büyümesine dair pozitif yönde görüşlerinin de altını çizdi.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here