Adana Film Festivali, bu yıl yeniden Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali adıyla düzenlenecek

0


Bu yıl 26’ncısı düzenlenecek olan Adana Film Festivali, eski ismine yeniden kavuşuyor. Festival bu yıl Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali adı altında düzenlenecek.

İlk olarak 1969 yılında düzenlenen ve aradan geçen 50 yılda Türkiye’nin en önemli film festivalleri arasında yerini alan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, ya da son dönemde kullanılan adıyla Uluslararası Adana Film Festivali, bu yıl önemli bir değişikliğe gidiyor.

2016 yılında, “kentin daha iyi tanıtılması” amacıyla festivalin isminde değişikliğe gidilmiş ve festivalin isminden Altın Koza ibaresi çıkarılarak, bundan sonra Uluslararası Adana Film Festivali adıyla düzenleneceği açıklanmıştı. Türkiye sinemasında önemli bir yere sahip olan festivalin böylesine anlamsız bir sebeple köklerinden uzaklaşması, sinema dünyasında birçok kişi tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Belediye Meclisi onayladı

2016’dan beri Uluslararası Adana Film Festivali adıyla düzenlenen festival, bu yıl yeniden Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali adıyla düzenlenecek. Son günlerde konuşulan bu değişim, dün resmiyet kazandı.

Son yıllarda “Babamın Kanatları”, “Dar Elbise” ve “Kapı” gibi yapımlarda sinemaseverlerin karşısına çıkan usta oyuncu Menderes Samancılar, sosyal medyada yaptığı paylaşımla isim değişikliğinin belediye meclisi tarafından onaylandığını ve Altın Koza ibaresinin festivalin adına yeniden eklendiğini açıkladı.

 

Kaynak: Filmloverss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here