Adana’da buğday hasadı başladı

0


Ülkedeki buğday ihtiyacının yüzde 7’sini karşılayan Adana’da, Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, buğday hasadı meydana getirilen tarlada araştırmalarda bulunmuş oldu. Doğan, Türkiye’nin en erkenci buğday hasadının Adana’da başladığını belirterek, “Buğday fiyatlarını geçen yıl 1 TL 5 kuruş olarak açıkladılar. Bu yıl 1 TL 35 kuruş buğdayın fiyatı. Buğdayda fiyat yüzde 29 arttı fakat gübrede, ilaçta girdi tutarları yüzde 50 ile 70 içinde arttı. Çiftçimiz bu durumda sıkıntılı. Geçen yıl buğdayda verim oldukça iyiydi fakat bu yıl oldukça düşük. Geçen yıl bu gördüğünüz tarlada verim geçen yıl 400-500 kilo alınan yerde bu yıl 300-350 kilo verim alınıyor. Verimde büyük oranda düşüş var” dedi.

“Bu yıl buğdayda yurtdışına bağımlı olacağız”
Buğday fiyatının yükselmesini istediklerini kaydeden Doğan, “Devletimizden soya ve pamuk da olduğu şeklinde buğdaya da prim desteği verilmesini acilen bekliyoruz. Buğday ekim alanları 2018 senesinde Türkiye genelinde 72 milyon 900 bin dönümdü verim olarak da 20 milyon ton civarında buğday aldık. Türkiye’nin buğday ihtiyacı 21 milyon 500 bin ton Türkiye açığını Rusya ve Ukrayna’dan temin etmekte. Fakat bu yıl açığımız daha çok olacak. Verim azca olduğundan bu yıl buğdayda yurtdışına bağımlı olacağız. Adana’nın buğday ekim alanı 1 milyon 749 dönümdü fakat bu yıl ÇKS kayıtları devam ediyor 3’te 1 oranında düşüş var. Toplam ürün Türkiye genelinde 20 milyon tondu. Bu yıl 17-18 ton bekliyoruz. Çiftçilerimiz buğdaylarını TMO ve lisanslı depolara verebilirler. Buralar buğday alımına başladılar. Lisanslı depolar devlet güvenceli ve 25 TL desteği var çözümleme tutarı yok ve kira parası asla yok” diye konuştu.

“Özgür piyasada fiyatlar yüksek olacak”
Buğdayların 14,5 rutubet altında biçilmesi icap ettiğinin de altını çizen Mehmet Akın Doğan, “14,5 rutubetin üstündeki buğdayı hiçbir tüccar almaz. Bu sebeple buğday mısıra benzemez yaş biçilmemeli” dedi.
Doğan, Adana’nın Aralık ayından Nisan’a kadar oldukça yağış olmasından dolayı buğdayda verim düşüklüğü bulunduğunu bu şekilde olunca da özgür piyasada fiyatların yüksek olacağını da sözlerine ekledi.(İHA)CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here